Zamknij

Wakacyjny MINI-PRZEWODNIK po Powiecie Legionowskim (cz.1)

09:49, 05.07.2014
Skomentuj

Powiat Legionowski jest jednym z 42. powiatów w województwie mazowieckim. W jego skład wchodzą: miasto Legionowo, gmina miejsko-wiejska Serock, oraz gminy - Jabłonna, Wieliszew i Nieporęt. Z ponad 100 tysięcy mieszkańców połowa zamieszkuje Legionowo. Od zachodu graniczy z powiatem nowodworskim, od wschodu z wyszkowskim i wołomińskim, od północy z pułtuskim, a od południa bezpośrednio z Warszawą. Położony jest w centralnej części Niziny Mazowieckiej, w Kotlinie Warszawskiej. Duża część jego terytorium znajduje się w sidłach rzek Wisły i Narwi, część terenu położona jest w okolicach znanego dobrze Jeziora Zegrzyńskiego oraz rzek Narwi i Bugu. Znaczną część powiatu zajmują lasy i rezerwaty przyrody. Dzięki temu powiat legionowski charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu. Jakie atrakcje czekają turystów na naszym terenie? Czym możemy pochwalić się gościom odwiedzającym Powiat Legionowski? W części pierwszej poznamy atrakcje Legionowa.

Siedziba legionowskiego Muzeum Historycznego przy ul. Mickiewicza, Fot. Legio24.pl

LEGIONOWO

Historia Legionowa sięga ponad stu lat wstecz. Na jego terenie Polacy walczyli o niepodległość w czasach I i II wojny światowej. Nasze miasto było drugie po Warszawie, gdzie 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Świadectwem walk są budowle wojskowe oraz spora ilość pomników pamięci. Można tu znaleźć przedwojenne wille i nowoczesne budynki użyteczności publicznej. Do Legionowa można dojechać z Warszawy już w kilkanaście minut. Mamy do dyspozycji Koleje Mazowieckie, Szybką Kolej Miejską, autobusy ZTM i prywatne busy. Będąc w Legionowie warto odwiedzić Muzeum Historyczne mieszczące się przy ulicy Mickiewicza 23 i jego filię przy ulicy Sybiraków 23, położoną na Piaskach. Do obu zabytkowych budynków można dojść nowo utworzonymi Turystycznymi Szlakami Patriotycznymi "Polski Walczącej". Dla turystów, którzy chcą zobaczyć te miejsca i wysiadają na stacji PKP Legionowo, prowadzą odpowiednio Szlak 4 - Duża obwodnica Legionowa - znaki niebieskie i Szlak 5- Mała obwodnica Legionowa - znaki zielone oraz Szlak Południowo-Zachodni - znaki czarne. Wracając jednak do legionowskiego muzeum. W tej chwili zaprasza ono na wystawę stałą, prezentowaną w budynku Willi przy Mickiewicza pt.: W krainie lodu i książek - rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach, znanych podróżnikach, pisarzach i mieszkańcach Legionowa.

Murale powstańcze w okolicy Ronda AK, Fot. Legio24.pl

Miasto posiada również bardzo dobrą bazę sportową. Niedawno została wybudowana Arena Legionowo, która wraz z kompleksem boisk sportowych mieszczących się u zbiegu ulic Parkowej i Chrobrego tworzy prawdziwe centrum lokalnego sportu. Są tu boiska do koszykówki, tenisa ziemnego, piłki nożnej, a także bieżnia lekkoatletyczna ze znakomitą tartanową nawierzchnią. Wszystko to pozwala na czynny wypoczynek dzieci i dorosłych. Arena proponuje wiele ciekawych zajęć sportowych w lipcu i w sierpniu. Prowadzona będzie Letnia Szkółka Tenisa Stołowego, wycieczki rowerowe i piesze, turnieje streetballa, piłki nożnej, badmintona, tenisa stołowego czy siatkówki plażowej. W Arenie działa bardzo sprawnie wypożyczalnia rowerów, a samo Legionowo jest dogodnym miejscem, by ruszyć na całodniową wycieczkę jednośladem. /Michał Machnacki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%