Wakacje za granicą? Już dziś sprawdź ważność i stan swojego paszportu

Zdjęcie poglądowe, fot. pixabay.com

Nieważny lub zniszczony paszport oraz brak tego dokumentu to najczęstsze przyczyny uniemożliwiające podróż za granicę. W 2017 r. Straż Graniczna tylko na przejściu granicznym Warszawa – Okęcie (Lotnisko Chopina) z powodu nieważności, zniszczenia lub braku paszportu nie zezwoliła na wyjazd 380 obywatelom RP. Na Mazowszu kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej ze względu na wykupioną wcześniej wycieczkę.

W rzeczywistości liczba osób, które wykupiły wycieczki, a nie skorzystały z nich z powodu nieważnego dokumentu podróży jest większa. Turyści powinni sprawdzić szczegółowe wymagania dotyczące okresu ważności dokumentu w wybranym kraju. Informacje te znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod linkiem: www.polakzagranica.msz.gov.pl.

Właściciel paszportu nieważnego lub zniszczonego w sposób uniemożliwiający odczytanie i zweryfikowanie danych, musi pozostać w Polsce do czasu wydania nowego dokumentu. W przypadku dziecka – rodzice muszą złożyć wniosek wspólnie. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie bądź notariuszem.

Czasem w granicach UE też wymagany jest paszport

Dodatkowo warto pamiętać, że członkostwo w Unii Europejskiej nie zawsze gwarantuje możliwość wjazdu bez paszportu do każdego kraju Wspólnoty. Kontrola graniczna może zostać czasowo przywrócona z powodu ważnych wydarzeń społecznych.

Zapominalscy chcą nowego paszportu w „trybie pilnym”

W województwie mazowieckim kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej – większość z powodu wykupionej wycieczki. Tymczasem Ustawa o dokumencie paszportowym nie przewiduje możliwości wydania paszportu w trybie pilnym. Wojewoda ma 30 dni na wydanie dokumentu. Możliwe jest jedynie wydanie paszportu tymczasowego w przypadku choroby lub śmierci za granicą najbliższego członka rodziny, konieczności nagłego leczenia lub udokumentowanego wyjazdu służbowego.

Wojewoda Mazowiecki w 2017 r. wydał 216 590 paszportów, a w pierwszym kwartale 2018 r. 63 419 paszportów.

21 punktów paszportowych na Mazowszu

Obecnie na Mazowszu działa 21 punktów paszportowych – 5 w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce), 16 w Warszawie i okolicznych powiatach. Informacje o działalności tych punktów można uzyskać pod numerem infolinii: (22) 695 73 88 oraz na stronie www.mazowieckie.pl (zakładka Paszporty). Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania.

12 maja – sobota z paszportem

Wychodząc naprzeciw wzmożonemu zapotrzebowaniu na nowe paszporty, w okresie przed wakacjami, w sobotę 12 maja w Referacie Paszportów Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, przy ul. Kruczej 5/11 odbędzie się akcja „Sobota z paszportem”.

W ramach akcji będzie można złożyć wniosek o wydanie paszportu. Punkt będzie czynny od 8:00 do 15:30 dla osób, które telefonicznie zarezerwują termin wizyty. Rezerwacja odbywa się pod numer telefonu: (22) 695-73-02 (zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00). W sobotę Urząd Wojewódzki planuje obsłużyć 300 osób.

/red., UW/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Wakacje za granicą? Już dziś sprawdź ważność i stan swojego paszportu"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *