Reklama

CiekawostkiPo godzinach

W aucie pękła szyba. Co robić?

Reklama

Kierowca musi być przygotowany na wiele zaskakujących sytuacji na drodze. Nawet podczas „przewidywalnej” jazdy po autostradzie może dojść do uszkodzenia szyby.

Reklama

Współczesne samochody mają coraz więcej przeszkleń – od dużych szyb czołowych, poprzez trójkątne wstawki przy słupkach, na panoramicznych dachach kończąc. Wszystko to zapewnia lepsze doświetlenie wnętrza, a przez to podnosi komfort podróży. I choć wszystkie są odpowiednio zahartowane, to każda z nich podatna jest na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie ta przednia.

Najczęściej kamienie

Przyczyn może być kilka. Najczęściej jest nią uderzenie kamienia, który został wyrzucony spod kół pojazdu jadącego przed nami. Trudno w ten sposób rozbić szkło, ale na powstałe mikropęknięcia bądź odpryski systematycznie będą oddziaływać wibracje pojazdu – m.in. pracujący silnik, opór powietrza czy jazda po nierównościach. W konsekwencji dojdzie do powiększania się rys i pęknięć, które z jednej strony pogarszać będą widoczność kierowcy. Szczególnie odczuje to podczas jazdy w deszczu lub pod słońce. Z drugiej doprowadzi do konieczności kosztownej wymiany szyby. Jeśli będziemy się z tym ociągać, przy pierwszej kontroli policjant może ukarać nas mandatem, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny za zły stan techniczny pojazdu.

Można naprawić…

– Większość typowych uszkodzeń przedniej szyby można naprawić, ale pod warunkiem, że zrobimy to jak najszybciej – mówi Rafał Kobza, starszy specjalista ds. szkoleń w firmie LIQUI MOLY. – Coraz więcej warsztatów i serwisów samochodowych ma już do tego odpowiednie narzędzia oraz wiedzę. Muszą jednak zostać spełnione warunki – średnica uszkodzenia nie może być większa od monety 2 złotowej, a naprawiany obszar nie obejmuje pola widzenia kierowcy (to mniej więcej prostokąt równy wysokości szyby i szeroki na 30 cm z osią biegnącą przez środek kierownicy).

– Do naprawy pęknięcia używany jest wypełniacz na bazie żywicy, który utwardza się lampą UV, a następnie szlifuje – dodaje Rafał Kobza. – Umiejętnie wykonana naprawa nie pozostawia śladu i gwarantuje bezpieczną jazdę samochodem.

O ile przypadkowego uszkodzenia szyby samochodowej nie da się przewidzieć, to konsekwencje zaniedbania naprawy jak najbardziej. Szybkie działanie pozwoli na oszczędność pieniędzy, czasu i nerwów, a tym samym poprawi bezpieczeństwo na drodze.

Fot. proautomotive.pl

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close