Uwaga na fałszywych wnuczków i krewniaków!

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy próbują wyłudzić pieniądze, podszywając się pod ich bliskich. Schemat działania przestępców jest zawsze podobny. Kontaktują się telefonicznie z wybraną osobą przedstawiając się za członka najbliższej rodziny. Najczęściej wnuczka lub wnuczkę. Oszuści zwracają się z prośbą o pożyczkę pieniędzy, motywując to wyjątkowo trudną sytuacją. Sami nie odbierają pieniędzy, tłumacząc się brakiem możliwości osobistego kontaktu. Po odbiór gotówki wysyłają innych.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny) i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Najczęściej od razu informują „babcię” lub „dziadka”, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy “wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną.
Ofiara orientuje się, że została oszukana dopiero, kiedy zadzwoni do krewnego, za którego podawał się oszust. Niestety bardzo często starsze osoby przez swoją łatwowierność tracą dorobek całego życia. Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów policjanci apelują o ostrożność! Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukiwać!!!

Legionowscy policjanci apelują o szczególną ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi. Przestrzegamy szczególnie osoby starsze, samotne, które mogą otrzymywać telefony od nieznanych osób podających się za wnuczków lub innych członków rodziny. Pamiętajmy zanim wpuścimy kogoś do domu, pożyczymy pieniądze lub przekażemy inne wartościowe rzeczy, upewnijmy się z kim mamy do czynienia. Przypominamy: przed przekazaniem jakichkolwiek rzeczy wartościowych, należy bezwzględnie skontaktować się z osobą, do której mają one trafić.

info : podkom. Robert Szumiata Oficer Prasowy KPP w Legionowie

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Uwaga na fałszywych wnuczków i krewniaków!"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *