Reklama

LegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuNajważniejszeWiadomości

Ustawa metropolitalna przyjęta. Co zyskają mieszkańcy powiatu legionowskiego?

Reklama

Tańsze bilety na autobus i pociąg, wspólny bilet i SKM-ka nawet do Modlina – już za kilka miesięcy to wszystko może stać się faktem. Sejm przyjął właśnie ostateczną wersję Ustawy Metropolitalnej, teraz trafi ona do prezydenta. Jeśli zostanie podpisana przez głowę państwa wejdzie w życie w od przyszłego roku.

Reklama

W skład Warszawskiego Związku Metropolitalnego mają wejść, poza Miastem Stołecznym Warszawa także gminy z 9 podwarszawskich powiatów. Wśród nich wszystkie gminy powiatu legionowskiego oraz większość z nowodworskiego. Włodarze tych gmin oraz przedstawiciele radnych utworzą Zgromadzenie Metropolitalne i ustalą zasady i zakres wspólnego działania. Dziś już wiadomo, że będzie wśród nich komunikacja miejska, a być może również wspólne zarządzanie drogami wojewódzkimi i powiatowymi oraz polityka rozwojowa. Dokładny zakres kompetencji Zgromadzenia Metropolitalnego ustalą jego przedstawiciele. Ustawa daje bowiem możliwość dobrowolnego przekazania części kompetencji gminnych, czy powiatowych właśnie temu zgromadzeniu.

Do zadań związku metropolitalnego należeć ma wykonywanie zadań publicznych w zakresie m.in. kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich oraz sprawy promocji. Nadzór nad związkami metropolitalnymi ma sprawować premier oraz wojewoda, a w zakresie spraw finansowych regionalna izba obrachunkowa. Organami związku metropolitalnego ma być zgromadzenie oraz zarząd. Zgromadzenie ma być organem stanowiącym i kontrolnym z 4-letnią kadencją. Zarząd ma być organem wykonawczym związku. W jego skład ma wchodzić 3 członków, w tym przewodniczący. Zarząd i jego przewodniczący mają być wybierani przez zgromadzenie. Źródłami dochodu związku metropolitalnego ma być między innymi 5-proc. udział w PIT, składki gmin wchodzących w skład związku oraz dotacje z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego.

Co zyskamy?

Przede wszystkim tańsze bilety na komunikację miejską oraz lepszą jej jakość. – Szacuję, że po wprowadzeniu w życie Ustawy Metropolitalnej ceny biletów komunikacyjnych dla mieszkańców powiatu legionowskiego spadną o 30, a nawet 50% – mówi Portalowi Legio24.pl wiceminister Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec, który w sejmie przekonywał posłów do ustawy.

Kolejny plus przyjętej właśnie ustawy to lepsza jakość komunikacji. SKM-ką dojedziemy już nie tylko do Legionowa, czy Wieliszewa, ale także do Chotomowa, Janówka, Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina. Jeśli do metropolii wejdzie Nasielsk SKM-ki dojadą i tam. Metropolia zajmie się także organizacją komunikacji dowozowej. To powinno poprawić sytuację Serocka, który teraz organizuje ją we własnym zakresie. Po wejściu w życie ustawy to zadanie przejmie od gminy Zgromadzenie Metropolitalne.

Zgromadzenie Metropolitalne będzie mogło także opiniować studia zagospodarowania przestrzennego poszczególnych gmin oraz – jeśli gminy i powiaty wyrażą taką chęć – zająć się zarządzaniem drogami wojewódzkimi i powiatowymi, a także powiatowymi szpitalami. Ustawa w tym względzie daje dużo swobody samorządom, ale niczego im nie narzuca.

Czy ustawa może być zagrożona?

To pytanie zadaliśmy wiceministrowi Grabcowi, który stwierdził że raczej nie ma takiego zagrożenia. – Ta ustawa to kompromis różnych sił politycznych i interesów samorządów. PiS głosowało za jej przyjęciem – powiedział Jan Grabiec.

Kiedy metropolie zaczną działać?

Uchwalona przez Sejm ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2016r. Następnie będą musiały się sformować Zgromadzenia Metropolitalne i określić zasady oraz zakres swojego działania. – To wszystko może potrwać nawet kilka miesięcy – zapowiada wiceminister Grabiec.

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

7 razy komentowano

 1. I po “ustawie metropolitarnej. A zniszczył ten projekt m. in. ten sam grabiec.

 2. Od razu widać, że idą wybory.
  Znów obietnice bez pokrycia… jak nie zobaczę to nie uwierzę sorry po 8 latach nie robienia NIC nagle się wzięło PO do roboty…. śmiechu warte.
  Z całym szacunkiem dla Pana Grabca bo jest sympatycznym człowiekiem ale jestem przekonany, że niestety nic z tego nie będzie… tak samo z DK61.

  Pytanie do rządzących: Czemu nagle przed wyborami jest przetarg na DK61, , Ustawa metropolitalna i wiele innych rzeczy – rządzicie 8 lat i nic nie było robione i nagle przed wyborami wszystko da się załatwić?
  Przepraszam, ja już nie wierze w te bujdy.

  Pozdrawiam

 3. “Nadzór nad związkami metropolitalnymi ma sprawować premier oraz wojewoda, a w zakresie spraw finansowych regionalna izba obrachunkowa.”

  oraz

  “Organami związku metropolitalnego ma być zgromadzenie oraz zarząd.”

  oraz

  “Źródłami dochodu związku metropolitalnego ma być między innymi 5-proc. udział w PIT, składki gmin wchodzących w skład związku oraz dotacje z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego.”

  Nie przypomina Wan to czegoś? Mamy województwa i samorząd wojewódzki, mamy powiaty i samorząd powiatowy, mamy gminy i samorząd gminny, teraz do tego dochodzi związek metropolitarny z własnym samorządem? Mamy kolejny szczebel administracji państwowej! Coś mi mówi, że to taki sam sztuczny twór, jak powiaty. Bez sensu…

 4. Ciemny lud znów da się nabrać i zagłosuję na platforme.Po wyborach przetarg zostanie unieważniony

 5. Nie obrażając nikogo, ale Nasielsk w Metropolii to chyba przesada…

 6. Tylko Jan Grabiec i Chuck Norris mogą w 10 dni przebudować drogę krajową w Legionowie, rozpocząć budowę obwodnicy w Markach i zmusić Sejm do uchwalenia ustawy metropolitalnej. Suuuuper!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close