Zamknij

Urządzamy nowe mieszkanie - styl prowansalski

13:25, 16.12.2020
Skomentuj

Styl prowansalski łączy elegancję z ciepłem i przytulnością wnętrz, stąd jest jedną z najchętniej wybieranych konwencji wnętrzarskich w polskich domach. Jeśli lubisz nawiązania do natury, a przy tym nie boisz się wątków rustykalnych i dworskich, styl prowansalski na pewno przypadnie Ci do gustu.


Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego


Styl prowansalski to gwarancja ciepłego i rodzinnego klimatu we wnętrzach. Wyrósł z tradycji prowincjonalnej, dokładnie powstał w krainie historycznej położonej w południowo-wschodniej Francji nad Morzem Śródziemnym - Prowansji. Jednak styl prowansalski przez lata był też ulubioną konwencją dawnej paryskiej arystokracji. Stąd dziś na aranżacje prowansalskie decydują się również właściciele mieszkań na osiedlach wysokich bloków, również tych nowoczesnych, które właśnie zostały wzniesione przez deweloperów.

W ten sposób zaaranżowano między innymi nowe mieszkania w Legionowie (https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-legionowo/) - nie wszystkie, ale dużą ich część. Dzięki aranżacji prowansalskiej ich mieszkańcy mogą zatrzymać na dłużej wspomnienia i miłe chwile, które kojarzą im się z nadmorskimi wakacjami - niekoniecznie na Lazurowym Wybrzeżu.

Konwencja prowansalska charakteryzuje się przede wszystkim silnym nawiązaniem do natury. Dlatego we wnętrzach prowansalskich dominują materiały naturalne - kamień, beton i postarzane drewno. Ogromną rolę odgrywa także kolorystyka, gdzie przeważają biel, beż oraz pastele (np. żółcie, błękity i fiolety).

Prowansja to również mnóstwo słońca, dlatego wnętrza prowansalskie muszą być dobrze doświetlone. Najlepiej, jeśli to światło naturalne, w innym wypadku musisz wspomóc się sztucznym światłem, którego barwa jest zbliżona do naturalnej. Dodatkowych punktów świetlnych musi być na tyle dużo, aby eksponowały one meble prowansalskie i inne elementy wyposażenia.

Styl prowansalski w mieszkaniu. Praktyczne wskazówki


Mieszkania, które urządzono w stylu prowansalskim, łączy terakota w strefie kuchenno-jadalnianej i deski w pozostałej części mieszkania. Na podłogę możesz jednak też wybrać postarzany beton czy kamień.

Z kolei przy wykańczaniu ścian wykorzystaj technikę tynku strukturalnego, która pozwoli osiągnąć efekt chropowatej struktury. Dodatkowo możesz ją udekorować geometrycznymi wzorami, kwiatami i pięknymi pejzażami, podobnie jak lustrami, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Optymalnie, kiedy nad salonem prowansalskim unoszą się drewniane elementy konstrukcyjne dachu czy stropu. Zawsze we wnętrzach prowansalskich muszą się też znaleźć masywne, żeliwne meble z drewna (np. odnowione kredensy, witryny czy stoły). W takiej aranżacji odnajdą się też meble obite kretonami czy żakardami. Natomiast za oświetlenie niech posłużą m.in. lampy vintage.

Pośród innych dodatków stawiaj na poduszki w kwiatowe wzory, pastelowe kapy, dywaniki z plecionki, ceramikę, a nawet pęki suszonych ziół w kuchni. Unikaj natomiast ażurowych firan, zastępując je lekkimi, pastelowymi zasłonami.

Pamiętaj tylko, że kompozycja prowansalska jest tą, z którą łatwo przesadzić. Nadmiar kwiecistych wzorów, starych mebli i dodatków sprawi, że wnętrze nie będzie szykowne, ale chaotyczne i mało eleganckie. Dlatego, jeśli w swoim mieszkaniu chcesz zaprowadzić klimat historycznej Prowansji, zachowaj w tym umiar.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%