Reklama
Porady prawne

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie ma istotne znaczenie w praktyce stosowania prawa pracy. Jest uciążliwy dla pracodawców, jednak istotny z punktu widzenia interesów pracowników. Nie jest szczególnym rodzajem urlopu. Stanowi część urlopu wypoczynkowego, a jego specyfika polega na odmiennym sposobie udzielania go przez pracodawcę.

Reklama

Łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. Pracownik zupełnie dowolnie może zdecydować kiedy i w jakich częściach skorzysta z urlopu na żądanie. Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, np. aby zażądał czterech kolejnych wolnych dni w omawianym trybie.

Zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie może nastąpić w okresie poprzedzającym termin rozpoczęcia tego urlopu, a także w dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu. Choć nie wynika to z żadnego przepisu wprost, przyjmuje się, że zawiadomienie o urlopie powinno dotrzeć do pracodawcy przed rozpoczęciem danej dniówki pracownika. Pracodawca musi mieć bowiem szansę przeorganizowania dnia pracy w firmie. Pracownicy często zapominają, że złożenie wniosku o urlop na żądanie nie jest równoznaczne z jego udzieleniem, a zawsze w tym zakresie wymagana jest decyzja pracodawcy. Ku przestrodze wskazać można treść Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2008 r., w którym Sąd stwierdził ,,Rozpoczęcie urlopu na “żądanie” (art. 167[2] KP) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 KP.

Obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie ma charakteru bezwzględnego. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, jeśli nieobecność pracownika zaszkodziłaby interesom firmy. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków zauważył, że można odmówić pracownikowi urlopu na żądanie w sytuacjach, które uzasadniałyby odwołanie pracownika z wykorzystywanego urlopu wypoczynkowego.

Artykuł przygotował:

Adwokat
Krzysztof Kudlicki
Wspólnik Rodzewicz Kudlicki
Kancelaria Adwokacka Spółka Partnerska

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button