ReklamaPorady prawne

Urlop na żądanie

Reklama

Urlop na żądanie ma istotne znaczenie w praktyce stosowania prawa pracy. Jest uciążliwy dla pracodawców, jednak istotny z punktu widzenia interesów pracowników. Nie jest szczególnym rodzajem urlopu. Stanowi część urlopu wypoczynkowego, a jego specyfika polega na odmiennym sposobie udzielania go przez pracodawcę.

Reklama

Łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. Pracownik zupełnie dowolnie może zdecydować kiedy i w jakich częściach skorzysta z urlopu na żądanie. Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, np. aby zażądał czterech kolejnych wolnych dni w omawianym trybie.

Zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie może nastąpić w okresie poprzedzającym termin rozpoczęcia tego urlopu, a także w dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu. Choć nie wynika to z żadnego przepisu wprost, przyjmuje się, że zawiadomienie o urlopie powinno dotrzeć do pracodawcy przed rozpoczęciem danej dniówki pracownika. Pracodawca musi mieć bowiem szansę przeorganizowania dnia pracy w firmie. Pracownicy często zapominają, że złożenie wniosku o urlop na żądanie nie jest równoznaczne z jego udzieleniem, a zawsze w tym zakresie wymagana jest decyzja pracodawcy. Ku przestrodze wskazać można treść Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2008 r., w którym Sąd stwierdził ,,Rozpoczęcie urlopu na “żądanie” (art. 167[2] KP) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 KP.

Obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie ma charakteru bezwzględnego. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, jeśli nieobecność pracownika zaszkodziłaby interesom firmy. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków zauważył, że można odmówić pracownikowi urlopu na żądanie w sytuacjach, które uzasadniałyby odwołanie pracownika z wykorzystywanego urlopu wypoczynkowego.

Artykuł przygotował:

Adwokat
Krzysztof Kudlicki
Wspólnik Rodzewicz Kudlicki
Kancelaria Adwokacka Spółka Partnerska

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close