Reklama


Legio Edu

Twoje dziecko nie chce się uczyć? Kiedy potrzebny jest psycholog

Reklama

Problemy z nauką to prawdziwe utrapienie wielu dzieci. Ich przyczyny mogą być jednak bardzo różne i świadczyć nie tylko o „zwykłym lenistwie”, ale również o początkach zaburzeń. Kiedy wizyta u psychologa okaże się koniecznością? Nie da się ukryć, że polski system edukacji nie jest przyjazny dzieciom. Ciężkie plecaki, dziesiątki książek, długie godziny spędzane na odrabianiu prac domowych – codzienność współczesnego kilkulatka nie jest usłana różami. Trudno się dziwić, że przygięci ciężarem obowiązków uczniowie „odmawiają współpracy”.

Reklama

Kiedy dziecko nie chce się uczyć

Jeśli dziecko odmawia pójścia do szkoły lub odrobienia pracy domowej z pewnością ma ku temu jakiś powód. Czasem może być to zwykłe zmęczenie, zły humor czy sprzeczka z kolegą z klasy. Coraz częściej jednak przyczyny szkolnych zaburzeń leżą głębiej. Jeśli maluch nie radzi sobie z emocjami i nie wie jak wybrnąć z trudnych dla siebie sytuacji, może wyładowywać skumulowane napięcie na każdej płaszczyźnie, także w szkole.

Przede wszystkim rozmowa

Jeśli zauważyłeś, że dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, ma gorsze oceny, a odrabianie pracy domowej przysparza mu zdecydowanie więcej problemów niż zawsze, koniecznie z nim porozmawiaj.

Kilka tygodni temu 10-letnia Natalia nagle „przestała pamiętać” o zabieraniu ze szkoły zeszytów. Kłopotliwy okazał się zwłaszcza ten od matematyki. Kiedy zauważyłam, że coś jest nie tak, porozmawiałam z córką – mówi pani Anna, mama dziewczynki. Choć na początku nie była zbyt skłonna do zwierzeń, okazało się, że omawiane podczas lekcji zagadnienia są dla niej zbyt trudne, a Natalia zwyczajnie nie nadąża. Wstyd, aby o tym powiedzieć, był tak duży, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem było zostawianie zeszytów z pracą domową w szkole.

Wiele problemów w szkole bierze się również z napiętej sytuacji w domu. Jeśli dziecko przeżywa trudne chwile (rozwód rodziców, pojawienie się na świecie rodzeństwa czy ciężko chorobę członka rodziny), może odreagowywać niepokój właśnie w szkole.

Kiedy wizyta u psychologa?

Wizyta u psychologa okaże się zasadna, jeśli problemy szkolne utrzymują się przed dłuższy okres (co najmniej kilka tygodni), a próby ich rozwiązania na własną rękę nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Konsultacja z psychologiem pomoże namierzyć przyczyny kłopotów i zastosować odpowiednie środki zaradcze. Dzięki temu niepożądane zachowania dziecka nie będą eskalować, a maluch odzyska pewność siebie i radość życia.

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl

Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close