Zamknij

Trudności w związku po narodzinach dziecka

08:55, 12.05.2015 Aktualizacja: 09:38, 12.05.2015
Skomentuj

Narodziny dziecka to wielka zmiana w życiu całej rodziny. Zostanie rodzicami zmienia status społeczny i psychologiczny.

W przekazie międzypokoleniowym oraz w środkach masowego przekazu macierzyństwo jest często gloryfikowane. Pokazywane są jego blaski, a pomijane cienie. Młodzi rodzice muszą podjąć nowe role, pojawiają się nowe obowiązki, konflikty. Zmiany wymaga ich dotychczasowy tryb życia. Oczekiwania ich bardzo często odbiegają od realiów opieki nad noworodkiem, niemowlęciem i dlatego może dojść do wzrostu lęku, pojawienia się objawów depresyjnych u matek, jak i u ojców.

Dość często pojawiają się także kryzysy w małżeństwie, które zdarzają się wielu parom, nawet tym najlepiej dobranym. Jest to prawdziwa próba dla związku. Zgrzyty i pretensje rodzą się, gdyż młoda mama i świeżo upieczony tata nie umieją poradzić sobie ze stresem, zmęczeniem, odpowiedzialnością, brakiem czasu dla siebie przez pierwsze miesiące po porodzie... Para przeżywa więc pewnego rodzaju szok związany z narodzinami maluszka. Ich role ulegają modyfikacji - kochankowie muszą stać się rodzicami. Nie zapominajmy, że każdy okres przejściowy, kiedy wchodzimy w nową rolę i nowy etap w życiu jest ciężki.

Jak sobie poradzić z kryzysem?


Przede wszystkim uświadamiając sobie, że to, co młodzi rodzice przeżywają jest stanem przejściowym - stres, zmęczenie i zawirowania w sferze łóżkowej z czasem się skończą. Muszą być cierpliwi i przede wszystkim - unikać niepotrzebnych kłótni. To można osiągnąć dzięki skupieniu większej uwagi na sobie w codziennym życiu i monitorowaniu swojego poziomu wycieńczenia, stresu i silnych emocji. To właśnie te czynniki mogą powodować chęć odreagowania na partnerze. Świadomość własnych emocji jest tu bardzo ważna. Nie warto niczego robić na gorąco i bez zastanowienia. Trzeba się uspokoić, przemyśleć i dopiero wtedy podjąć pewne rozwiązania.

Pamiętajmy również o tym, że kryzys nie przekreśla uczuć, które łączą partnerów. Dalej są dla siebie najważniejsi. Istotne jest to, aby pogodzili się z ograniczonych czasem dla siebie, innych i nie próbowali na siłę prowadzić takiego życia, jak dotychczas. Ono już nie wróci i im szybciej rodzice się z tym pogodzą, tym lepiej.

W przezwyciężaniu kryzysu poporodowego ważna jest poprawna komunikacja między partnerami, która bardzo ułatwia rozwiązywania sytuacji problemowych dnia codziennego. Istotne jest również to, aby młodzi rodzice rozmawiali  jak najwięcej o swoich potrzebach, oczekiwaniach względem siebie. Niech okazują sobie czułość i spędzają ze sobą każde wolne, krótkie chwile, które uda im się wygenerować. Niech będą dla siebie nawzajem wyrozumiali.

Jak uniknąć kryzysu?


Trudno jest całkowicie przygotować się na to, co będzie, gdy pojawi się dziecko. Co mogą zrobić rodzice? Przede wszystkim przygotować się na nie i założyć, że dotychczasowe życie ulegnie znacznej modyfikacji. Przeświadczenie, że po porodzie ich życie będzie sielanką, może się spotkać z gorzkim rozczarowaniem. Zmniejszenie  dyskomfortu w związku jest możliwe do osiągnięcia, dzięki ustaleniu pewnego planu, obowiązujących zasad, do których będziemy się stosować w sytuacjach trudnych, problemowych, związanych ze zmęczeniem, stresem, niechęciom do partnera, irytacją i masą innych negatywnych uczuć .

Wśród działań niezbędnych dla par/ małżeństw, u których kryzys jest widoczny, a ich celem jest przywrócenie wysokiej jakości wspólnego życia należy wymienić: psychoterapię małżeńską, rodzinną,  indywidualną, grupową, leczenie farmakologiczne. W całym procesie leczenia niezbędne jest zaangażowanie i chęć zmiany.

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO
Rejestracja : 505-68-54-54
www.educatio.pl



/art. sponsorowany/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%