Reklama

Po godzinachZdrowie

Trudności w zasypianiu. Bezsenność. Co robić?

Reklama

Skargi na zaburzenia snu są jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości w gabinecie lekarza psychiatry, a problem dotyczy około 40 % społeczeństwa polskiego. Najczęściej dotyka on kobiet oraz osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się potrzeba snu.

Reklama

Pacjenci relacjonują zbyt krótki sen lub subiektywnie odczuwany niedostatek snu, kiedy śpią dużo, ale nie czują się wypoczęci. Warto więc odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: Kiedy mówimy o przejściowym problemie, a kiedy bezsenność może być objawem poważnej choroby?

W wielu przypadkach początek bezsenności jest nagły i następuje pod wpływem stresów życiowych. Może ustąpić po ustaniu czynnika wyzwalającego lub przejść w stan przewlekły. Każde przedłużające się powyżej 4 tygodni kłopoty ze snem powinny być skonsultowane u specjalisty. Są niebezpieczne o tyle, że zwykle pociągają za sobą konsekwencje w postaci permanentnego zmęczenia, poczucia niewydolności czy chociażby zaburzeń koncentracji utrudniających codzienne funkcjonowanie. Bardzo istotne jest, aby specjalista ocenił, czy towarzyszą im dolegliwości takie jak: lęki, drażliwość, chudnięcie, spadek energii, zaburzenia nastroju, pamięci, uwagi, bóle głowy itp. Bezsenność może być bowiem jednym z pierwszych objawów rozpoczynających się problemów psychicznych (często maskuje objawy depresji) lub rozwijającej się choroby somatycznej ( bezsenność w nadczynności tarczycy). Leczenie nie jest uzależniające i polega wtedy na farmakoterapii choroby podstawowej. Dużym ryzykiem rozwoju zaburzeń snu obarczone są osoby uzależnione. Często bezsenność pojawia się w momencie, gdy mamy rozregulowany tryb życia (np. pracujemy na zmiany).

Sen to „paliwo” do działania

Nie warto bagatelizować trudności z zasypianiem, gdyż proces snu jest bardzo istotny w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Sen to „paliwo” do działania, podejmowania dobrych decyzji, logicznego myślenia i czerpania przyjemności z dnia codziennego… Dlatego też jeśli zmagasz się z powyższą trudnością bądź jakąkolwiek inną, nie zwlekaj. Udaj się do specjalisty lekarza psychiatry i/ lub psychoterapeuty, psychologa, aby jak najszybciej przeciwdziałać danemu problemowi. Przecież lepiej zapobiegać niż leczyć!

Benita Włodarczyk – PSYCHIATRA

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO
Rejestracja : 505-68-54-54
www.educatio.pl

Educatio

/art. sponsorowany/

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button