ReklamaKomunikacjaMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Trudne półrocze dla modlińskiego lotniska. Winna epidemia koronawirusa

Reklama

Pierwsze sześć miesięcy 2020 roku, a w szczególności jego drugi kwartał, okazał się najtrudniejszym okresem dla całej branży lotniczej na świecie. W tym czasie na Lotnisku Warszawa – Modlin obsłużonych zostało 491 664 pasażerów, co stanowi spadek o 69% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019. Decyzją Rady Ministrów RP, w okresie od 15 marca do 16 czerwca, nastąpiło zawieszenie międzynarodowych lotów do i z Polski, spowodowane pandemią koronawirusa.

Reklama

Po okresie lockdownu, międzynarodowy ruch pasażerski został wznowiony, a pierwsi pasażerowie z Lotniska Warszawa/Modlin polecieli 21 czerwca do Madrytu. Do końca czerwca wykonanych zostało 59 operacji rejsowych, podczas których obsłużono 2 225 pasażerów. Najpopularniejszymi kierunkami były Bruksela oraz Rzym.

Ostrożny optymizm na Sezon Lato 2020

Z ogłoszonego przez Ryanair w czerwcu rozkładu lotów na sezon Lato 2020 wynika, że siatka połączeń w lipcu będzie liczyć 37 kierunków, by w sierpniu zwiększyć się o kolejne 2 destynacje. Liczba operacji będzie natomiast większa w drugim miesiącu wakacyjnym o około 50%. Od 2 lipca uruchomiony został nowy kierunek – Pafos na Cyprze, a 1 sierpnia nastąpi inauguracja codziennych lotów do Wiednia. Po kilkunastu dniach regularnych rejsów można już zaobserwować pewne preferencje pasażerów. Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Teneryfa, Alicante, Walencja oraz Sewilla, a wypełnienie samolotów z dnia na dzień jest coraz większe. Z niecierpliwością oczekiwane jest również przywrócenie pasażerskiego transportu lotniczego dla kilku kierunków, do państw, do których loty z Polski są wciąż zabronione.

– Po ponad 3 miesiącach zakazu lotów spowodowanym pandemią koronawirusa, pod koniec czerwca wreszcie na naszym lotnisku mogliśmy cieszyć się widokiem odlatujących i przylatujących samolotów, z pasażerami na pokładzie. Zdołaliśmy przetrwać ten trudny okres, choć kosztowało to nas wiele wyrzeczeń. Następne tygodnie będą kluczowe i okaże się czy uda nam się odzyskać choć częściową stabilność by móc, z umiarkowanym spokojem, zacząć odbudowywać pozycję Lotniska na rynku przewozów lotniczych w kraju – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

8 lat Lotniska Warszawa – Modlin

15 lipca minęło 8 lat od kiedy na Lotnisku Warszawa – Modlin wylądowały pierwsze samoloty. W tym czasie z usług Portu skorzystało niemal 17 milionów pasażerów, co dało pozycję szóstego lotniska w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Dynamika wzrostu była taka, że w tegorocznych planach było świętowanie 20 milionowego pasażera Lotniska. Niestety realia w jakich znalazła się branża lotnicza, sprawiają, że w tym roku będzie to niemożliwe.

– Przyszło nam pracować na naszym lotnisku w niełatwym czasie, widzimy to wszyscy. Wspaniale jest słyszeć od Was: ” Dobrze, że już latamy ” albo “damy radę”. Tak, myślę, że damy radę i wspólnie odbudujemy to, co nam ostatnie miesiące zabrały. Wszystkiego dobrego w czas naszej ósmej rocznicy – życzył w tym dniu pracownikom Prezes Chorzewski.

Lotnisko Warszawa – Modlin, jeszcze do niedawna mogło szczycić się mianem najszybciej rozwijającego się portu w Polsce obsługującym ponad 3 miliony pasażerów rocznie. Ubiegły sezon letni pokazał także, że z powodzeniem może ono pełnić rolę lotniska obsługującego ruch czarterowy dla największych touroperatorów w Polsce. Bezsprzecznym jest również fakt, jak decyzja o jego powstaniu wywarła pozytywny wpływ na rozwój regionu, miejsc pracy i zamożności jego mieszkańców. We wszystkich firmach działających na Lotnisku Warszawa – Modlin zatrudnionych jest blisko 2 000 osób.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close