Reklama

Dobrze Wiedzieć!

Trening siłowy czy aerobowy – który trening lepszy do zrzucenia wagi?

Reklama

Czas, w którym zdamy sobie sprawę, że nie mieścimy się w ulubione spodnie, jest sygnałem ostatecznym, aby zacząć aktywnie uprawiać sport. Zanim jednak przystąpisz do treningów, zastanów się, jaki typ treningu wybrać.

Reklama

Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Trening siłowy

Większość kobiet kojarzy trening siłowy ze sztangą, ławeczką i wyciskaniem ciężarów, które rozbudowują mięśnie. Dlatego starają się unikać go jak ognia, w obawie o nienaturalny przyrost mięśni i utratę damskiej sylwetki. Prawda jest nieco inna niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Owszem mięśnie rosną od ćwiczeń siłowych, ale należy zwrócić uwagę, że ich budowa różni się u kobiet i mężczyzn. Dlatego też przeciętna kobieta nie zbuduje takich mięśni jak u strongmenów, tym bardziej że mężczyźni są nastawieni głównie na budowanie, a nie spalanie kalorii – co jest kwestią podstawową, rozstrzygającą wątpliwości dotyczące tej formy treningu. Odpowiednio ułożona dieta z ujemnym bilansem kalorycznym oraz dobry plan treningowy sprawią, że organizm skupi się na spalaniu kalorii, a nie przekształcaniu nadmiaru białka i węglowodanów z diety w mięśnie.

Zaletą treningu siłowego jest możliwość wybrania partii ciała, którą pragniemy doprowadzić do “porządku” i skupić na niej swoje działania.

Trening aerobowy

Na pewno spotkasz w internecie informacje, że treningi cardio idealnie nadają się do szybkiego zrzucenia wagi i jest w tym dużo prawdy. Należy jednak mieć na uwadze pewne przeciwwskazania, które dotyczą tego rodzaju treningu. Pierwszym z nich jest stan naszych kości i mięśni, które nieprzystosowane do treningu wytrzymałościowego mogą dodatkowo się uszkodzić, prowadząc do groźnych kontuzji i powikłań. Trening cardio, ze względu na wysokie tętno, osiągane podczas ćwiczeń, nie jest również zalecany osobom z chorobami serca i problemami z krążeniem. Jeśli więc chcesz zacząć swoją przygodę z treningiem aerobowym, koniecznie sprawdź, czy aby na pewno możesz go uprawiać bez przykrych konsekwencji.

Trening cardio opiera się na ćwiczeniu jak największej partii mięśni z wykorzystaniem wysokiej intensywności ćwiczeń. W ten sposób organizm zmuszony jest do spalania zmagazynowanych pokładów energii w naszym ciele. Do ćwiczeń cardio zaliczamy min. bieganie, jazdę na rowerze, skakanie na skakance, a nawet pływanie. Przy odpowiednio ułożonej diecie z ujemnym bilansem kalorycznym z pewnością zobaczysz oczekiwany rezultat.

Jaki więc trening wybrać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trening musisz dopasować do swojej obecnej kondycji i posiadanych predyspozycji. Istnieje możliwość połączenia obu treningów w jeden plan, ale aby dobrze to zrobić, najlepiej zgłosić się do specjalisty z tej dziedziny. Niezależnie od tego, którą z opisanych powyżej form treningu wybierzesz, pamiętaj o odpowiednim ubiorze – jeansy nigdy nie będą dobrym wyborem do ćwiczeń, a wygodne obuwie sportowe powinno dobrze amortyzować wstrząsy oraz zapewnić stabilizację podczas treningu. Nie zapomnij również o rękawiczkach do treningu siłowego, które zapobiegną powstaniu tak zwanych szorstkich dłoni i otarć na skórze.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close