Reklama
Porady prawne

Testament – zagadnienia ogólne

Klienci często zadają mi pytanie, czy warto spisywać testament oraz jak należy go sporządzić, by mieć pewność, że jego zapisy będą respektowane i skuteczne.

Reklama

Wszystko zależy od okoliczności. W przypadku, gdy chcemy, aby dziedziczyli po nas najbliżsi, czyli współmałżonek oraz dzieci, to znaczy spadkobiercy ustawowi, pisanie testamentu nie jest potrzebne. Inaczej jest, gdy z jakiegoś powodu chcemy podzielić nasz majątek tylko pomiędzy niektórych ze spadkobierców, lub też zostawić wszystko osobie z poza ich grona. Przy zachowaniu określonych wymogów formalnych, mamy pełną swobodę w wyznaczeniu spadkobiercy, nawet z pominięciem najbliższej rodziny.

Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Odwołanie testamentu może nastąpić poprzez:

  • sporządzenie nowego testamentu,
  • zniszczenie starego testamentu lub pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność,
  • dokonanie w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Należy pamiętać, że sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Pełną zdolność do czynności prawnych osoba fizyczna nabywa z chwilą uzyskania pełnoletniości i jeśli nie zostanie ubezwłasnowolniona (lub nie dojdzie do ustanowienia dla niej w toku postępowania o ubezwłasnowolnienie doradcy tymczasowego), zachowuje ją aż do śmierci.

Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:

  • w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
  • pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
  • pod wpływem groźby.

Testament należy sporządzić i odwołać samodzielnie, nie można tego zrobić przez pełnomocnika ani przedstawiciela.

W następnym tygodniu przedstawię informacje jakie mamy rodzaje testamentów. Podam także kilka prostych rad jak własnoręcznie sporządzić testament.

Artykuł przygotował:

Adwokat
Krzysztof Kudlicki
Wspólnik Rodzewicz Kudlicki
Kancelaria Adwokacka Spółka Partnerska

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button