Reklama

Mazowsze - wiadomości z regionu

Telewizja już tylko cyfrowo

Reklama

Dzisiejszej nocy (19 marca) nadajniki telewizyjne w Raszynie i w Warszawie zostały wyłączone. O  godz. 5.00 rano sygnał naziemnej telewizji powrócił, ale tylko w wersji cyfrowej. Telewizja analogowa w naszym regionie przeszła do historii.

Reklamafot. sxc.hu

Warunkiem odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest dekoder (wbudowany w telewizor lub zewnętrzny) oraz sprawna antena. Do przejścia na sygnał cyfrowy musieli się przygotować właściciele indywidualnych anten telewizyjnych oraz osoby odbierające sygnał przez antenową instalację zbiorową. Wyłączenie sygnału analogowego nie dotyczy osób korzystających z telewizji satelitarnej i kablowej – ewentualne problemy z sygnałem należy zgłosić do operatora. Obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest 18 programów, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX). Oferta ta jest bezpłatna (poza obowiązkiem opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego). Zaletami nadawania cyfrowego, w porównaniu do nadawania analogowego są także lepsza jakość dźwięku i obrazu, równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów). Sygnał jest bardziej odporny na zakłócenia. Dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać także na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl

Po co ta przerwa?

Na nadajnikach w Raszynie i w Warszawie o godz. 1.00 w nocy 19 marca 2013 roku wyłączony został zarówno sygnał analogowy jak i cyfrowy. Wyjątkiem był program TVP1, który można było oglądać cały czas. O godzinie 5.00 nastąpiło ostatnie wyłączenie sygnału analogowego TVP1 oraz jednocześnie włączono nadajniki cyfrowe. Przerwa techniczna spowodowana była koniecznością wykonania prac niemożliwych do zrealizowania podczas emisji analogu.

/wł, Urząd Wojewódzki w Warszawie/

 

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close