Teatr Woskresinnia na Dniach Białołęki. “Spektakularne widowisko plenerowe”

Fot. BOK

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych teatrów ulicznych, ukraiński Teatr Woskresinnia, wystawi w Warszawie spektakl „Gloria”. Przedstawienie odbędzie się 20 czerwca w ramach Dni Białołęki.

Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia powstał na początku lat 90-tych, pod przewodnictwem reżysera Jarosława Fedoryszyna. Z biegiem czasu znakiem firmowym grupy stały się spektakularne widowiska plenerowe, odwołujące się do ukraińskiej tradycji, jak i znanych wszystkim legend i przypowieści. Artyści wykorzystują przy tym środki znane z teatru ulicznego, takie jak chodzenie na szczudłach, plucie ogniem i sztuczki kuglarskie. Wszystko to sprawia, że występy Teatru Woskresinnia pozostają niezapomnianym przeżyciem.

Spektakl „Gloria” jest opowieścią o rytuałach towarzyszących ludzkości od wieków. Ukazane obyczaje, a także historia odwiecznej walki dwóch żywiołów – ognia i wody – stają się metaforą ludzkiego życia, pełnego trudów i przeciwieństw, w którym jednak najważniejsze miejsce ma dobro. Dobro, które w ostatecznym rozrachunku zawsze zwycięży.

Zespół Jarosława Fedoryszyna wystąpi w białołęckim Parku Picassa, w ramach Sceny Impresaryjnej Białołęckiego Ośrodka Kultury. W programie Sceny znalazły się już między innymi spektakle Teatru Wierszalin, Scholi Węgajty i Lubuskiego Teatru z Zielonej Góry. „Glorię” poprzedzą warsztaty i animacje związane z początkiem lata, gra terenowa, wspólne śniadanie i ognisko, a także sportowa rozgrzewka. Chętni będą mogli również zwiedzić Białołękę autobusem „ogórkiem”. Początek wydarzeń o godz. 10:00, występ Teatru Woskresinnia odbędzie się o godz. 21:30. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

„Gloria” –  20 czerwca, godz. 21:30, Park Picassa, Białołęka
Reżyseria: Jarosław Fedoryszyn
Scenografia i kostiumy: Alla Feoryszyna
Obsada: Maria Kowalik, Natalia Łukaszonok, Natalia Marczak, Tatiana Tkaczenko,  Wołodymir Czuchonkin, Wołodymir Geljas, Jurij Filipczuk, Wołodymir Gubanow, Piotr Mykytiuk, Nazar Lis, Evgenij Petrow, Igor Szyrjajev (instrumenty perkusyjne).
Organizatorzy: Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych, Białołęcki Ośrodek Kultury, Urząd Dzielnicy Białołęka.

/BOK, red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Teatr Woskresinnia na Dniach Białołęki. “Spektakularne widowisko plenerowe”"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *