Reklama

KulturaPo godzinach

Teatr Wierszalin wystąpi na Białołęce

Reklama

Spektakl „Bóg Niżyński” Teatru Wierszalin wystawiony zostanie 12 kwietnia w ramach Sceny Impresaryjnej Białołęckiego Ośrodka Kultury.

Reklama

Bóg Niżyński” to jedna z najgłośniejszych produkcji Wierszalina, opowiadająca historię słynnego mistrza baletu polskiego pochodzenia – Wacława Niżyńskiego. Twórcy spektaklu przenoszą widza do kaplicy szpitala psychiatrycznego w Kreutzlingen, gdzie zamknięty tam tancerz odprawia nabożeństwo żałobne za twórcę Baletów Rosyjskich Sergiusza Diagilewa. Główny bohater, pogrążając się w obłędzie, zaczyna opowiadać historię swojego artystycznego życia, czyniąc z tej opowieści spowiedź. „Bóg Niżyński to opowieść o rozpięciu ekstremalnym, o człowieku rozdartym między świętością a potępieniem, pomiędzy miłością a nienawiścią, pomiędzy sztuką, która wyzwala, a chorobą, która jest najwyższą ceną, jaką wypadnie zapłacić za artystyczną wielkość” – pisał na temat spektaklu krytyk teatralny Tomasz Mościcki.

To już trzecia prezentacja teatralna na zainaugurowanej w tym roku Scenie Impresaryjnej. Po Teatrze Lalek Rabcio i Scholi Węgajty, organizatorzy zaprosili do Warszawy Teatr Wierszalin, jedną z najbardziej charakterystycznych grup w Polsce. Inspiracją dla jej powstania, stała się historia prawosławnej wspólnoty religijnej, działającej na początku XX wieku na Grzybowszczyźnie. Po dziś dzień losy owej grupy oraz jej przywódcy i kaznodziei, niepiśmiennego prawosławnego chłopa Eliasza Klimowicza, owiane są tajemnicą. Wierszalin, osada założona przez „proroka Ilję”, która miała stać się przyszłą stolicą świata, dała nazwę dla teatru ulokowanego w Supraślu.

Spektakl „Bóg Niżyński” zdobył 6 nagród teatralnych w Polsce, a sam Teatr Wierszalin został aż trzykrotnie laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. Język grupy charakteryzuje się dużym wykorzystaniem elementów plastycznych, a gra aktorska inspirowana jest teatrem lalek. Elementy te czynią Wierszalin jednym z najbardziej niepowtarzalnych teatrów w naszym kraju, do którego nie ustają pielgrzymki widzów.

 

„Bóg Niżyński”, reż. Piotr Tomaszuk, data 12.04, godz. 19:00,
Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Vincenta van Gogha 1
Bilety w cenie 30 zł (ulgowy), 35 zł (normalny)
Rezerwacja biletów: tel.: 22 614 66 56 mail: [email protected]
Bilety również na kupbilecik.pl

/bok/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close