Reklama

KomunikacjaMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Szybkie testy na COVID-19 dla pasażerów modlińskiego lotniska

Reklama

W poniedziałek (1.03) ruszył Punkt Wymazowy COVID-19 Synevo dla pasażerów Lotniska Warszawa/Modlin. Na początek punkt będzie czynny przed wylotami do Królestwa Niderlandów, które wymaga od pasażerów przedstawienia przewoźnikowi negatywnego wyniku testu. W planach lotniska jest rozszerzenie współpracy, a także możliwość przeprowadzania testów dla przylatujących pasażerów.

Reklama

Od poniedziałku działa specjalny Punkt Wymazowy COVID-19 Synevo w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin, w którym pobierany będzie materiał do badań antygenowych oraz badań metodą RT-PCR w kierunku COVID-19. Punkt Wymazowy zlokalizowany jest na Parkingu 1 przed wejściem do terminalu – odloty. Na ten moment wymazy pobierane będą w poniedziałki i piątki od północy do godz. 5:00 przed lotami do Eindhoven. Wszyscy podróżni udający się do Królestwa Niderlandów są zobowiązani do przedstawienia przewoźnikowi negatywnego wyniku testu antygenowego na COVID-19 wykonanego do 4h przed odlotem. Cena testu antygenowego wynosi 180 zł, natomiast testu wykonywanego metodą RT-PCR 450 zł.

Wyniki testu antygenowego będą wydawane na miejscu, maksymalnie w ciągu 1h od momentu pobrania – w języku polskim i angielskim, zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. W przypadku wyniku online pacjent otrzyma wiadomość SMS z kodem dostępu. Z uwagi na procedury bezpieczeństwa płatność za test odbywa się tylko bezgotówkowo.

Ważne informacje dot. przygotowaniu do badania

Przed pobraniem:

  • należy być 3h po ostatnim posiłku
  • nie należy myć zębów
  • nie należy stosować płynów do płukania jamy ustnej
  • nie należy żuć gumy ani stosować żadnych tabletek na gardło

– Z powodu globalnego rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2 cywilny ruch pasażerski niemal przestał istnieć, a z nieba zniknęły miliony lotów. Ruch w Polsce cofnął się do poziomu notowanego wcześniej w Polsce 15 lat temu. Jako branża z dużą nadzieją patrzymy na globalne efekty szczepień przeciwko COVID-19. Ale ta pandemia podobnie jak zamachy z 2001 roku na zawsze zmienią lotnictwo. Nowe standardy bezpieczeństwa na lotniskach stają się już codziennością. Dlatego uruchomiliśmy na naszym lotnisku punkt, w którym można w ekspresowym czasie zrobić testy na COVID-19. – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu MPL Warszawa/Modlin

W niedalekiej przyszłości Port Lotniczy Warszawa/Modlin planuje zwiększenie ilości godzin, w których będzie można korzystać z punktu przed odlotem z lotniska, a także wprowadzić możliwość robienia testów dla pasażerów przylatujący do Modlina. Lotnisko także cały czas dostosowuje swoją infrastrukturę by zapewnić najwyższe możliwe środki bezpieczeństwa pasażerom. Powstały m. in. wydzielone strefy do pomiaru temperatury oraz wypełniania kart lokalizacyjnych. Wyznaczone są ścieżki ułatwiające pasażerom sprawne poruszanie się po terminalu oraz zachowanie wymaganego dystansu, z oznakowaniem kierunkowym. W widocznych i łatwo dostępnych miejscach są także dostępne dozowniki płynów dezynfekujących.

– Mija rok od kiedy zmagamy się z następstwami pandemii koronawirusa. Zdołaliśmy przetrwać ten trudny okres, choć kosztowało to nas wiele wyrzeczeń, dotyczących choćby zawieszenia planów inwestycyjnych w terminalu. Następne miesiące będą kluczowe dla przyszłości rynku lotniczego w Polsce i Europie. Od tego jak będą przebiegać programy szczepień w poszczególnych krajach UE zależy przyszłość wielu portów lotniczych i przewoźników. – dodaje Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

  1. Szkoda, że nie testowano w grudniu, kiedy Polacy tłumnie wracali na Święta z UK. No ale cóż, lepiej póxno niż wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button