Zamknij

Systemy ogrzewania - który wybrać, by nie przepłacać?

06:42, 06.10.2020 Aktualizacja: 12:54, 07.10.2020
Skomentuj

Trudno jest wycenić komfort mieszkania w dobrze ocieplonym domu. Nie oznacza to jednak, że nad ceną nie należy się zastanawiać. Tym bardziej, iż ogrzewanie to ogromna inwestycja - zarówno budowlana, jak i eksploatacyjna. Dobrze jest wybrać rozwiązania które zapewnią nam komfortowe i bezproblemowe ogrzewanie oraz pozwolą zaoszczędzić jak najwięcej w długim okresie. Co więc wybrać? Odpowiedź zależy od wielu czynników.



Kiedy myślimy o systemach grzewczych trzeba brać pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze, w jaki sposób zasilimy nasze ogrzewanie. Tutaj do wyboru mamy takie rozwiązania jak pompa ciepła czy gaz cieplny. Warto wybrać takie, które zapewni nam minimalne koszty eksploatacyjne, szczególnie jeżeli większa inwestycja wstępna jest w zakresie naszych możliwości. Drugie o czym powinniśmy pomyśleć to sposób, w jaki będziemy dostarczali ciepło do pomieszczeń. Mamy do wyboru bardziej klasyczne rozwiązania, jak grzejniki ścienne, lub na przykład ogrzewanie podłogowe, zapewniające korzyści w długim rozrachunku.

Źródła energii


Dla wielu Polaków elektryczne samochody, kuchenki czy właśnie ogrzewanie są synonimem postępu i ekologii. Nie zawsze jest to prawdą. Ocieplanie domu w ten sposób może być dobrym pomysłem, ale trzeba podejść do tego z głową. Kocioł elektryczny służący do podgrzewania wody w grzejnikach nie jest ani najbardziej ekologiczną, ani najtańszą eksploatacyjnie opcją. Jeżeli z kolei połączymy takie źródło energii z ogrzewaniem podłogowym, pozwoli nam to pominąć używanie wody, a co za tym idzie i kotła. Taki system jest zarówno łatwy w instalacji, jak i opłacalny cenowo.

Kolejna opcja to gaz cieplny. Mimo że nie wszystkie działki będą miały do niego dostęp, w zależności od układu instalacji gazowych, jest opcją tanią, nierzadko najtańszą. Jednak jego cena jako towaru sprowadzanego do nas z zagranicy jest podatna na zmiany. Pozyskiwanie gazu cieplnego wiąże się także z eksploatacją środowiska naturalnego.

Ostatnie dostępne rozwiązanie to pompa ciepła. Jest to urządzenie wykorzystujące powietrze lub ciepło z gruntu do ogrzewania wody. W zależności od warunków naszej działki instalacja polega więc albo na zainstalowaniu urządzenia przypominającego wentylator na zewnątrz domu, albo na wykonaniu niewielkiego odwiertu. Pompa ciepła Warszawa to urządzenie, które zapewni nam tanie, ekologiczne i bezobsługowe ogrzewanie na długie lata. Pompy ciepła potrafią działać przez 25 lat bez żadnych usterek, pozwalając zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na niższych rachunkach za ogrzewanie.

Instalacje grzewcze


Grzejniki ścienne ocieplające nasze pomieszczenia przez cyrkulację wody są rozwiązaniem stosowanym odkąd sięga pamięć. Ale czy najlepszym? Po pierwsze stanowią wyzwanie w temacie zarówno wystroju wnętrza, jak i utrzymywania go w czystości. Dzieje się tak dlatego, że oddają ciepło poprzez konwekcję, czyli ruch powietrza, który wzbija kurz. Ten sam proces prowadzi też do wysuszania powietrza w naszych pomieszczeniach. Pomieszczenie z grzejnikami zawsze będzie też nierówno ocieplone. Niektórzy wolą przytulić się zimą do źródła ciepła, inni preferują równomiernie ogrzewany pokój. Takie rozprowadzanie oznacza jednak większe straty energii, wpływając negatywnie na koszty ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe i ścienne to bardzo podobne rozwiązania. To drugie jest po prostu mniej wydajne i stosowane, kiedy posadzka nie pozwala na opcję pierwszą. "Podłogówka" polega na położeniu systemu rur ogrzewających pomieszczenie od dołu. W przeciwieństwie do grzejników oddaje ciepło poprzez promieniowanie, co oznacza, że prościej jest utrzymać porządek. Nie wpływa też na wystrój pomieszczenia a dzięki nowoczesnym technologiom wykańczania posadzek nie ogranicza nas już w wyborze materiałów. Równomierne rozprowadzanie ciepła oznacza także mniejsze straty a co za tym idzie mniejsze koszty eksploatacyjne. Taki rodzaj ogrzewania świetnie komponuje się z pompą ciepła, ponieważ podłoga doskonale magazynuje ciepło, pozwalając na wyjątkowo rzadkie uruchamianie urządzenia. Takie zestawienie jest więc bez wątpienia najbardziej ekonomiczne.

Co z ekologią?


Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrane przez nas rozwiązania były przyjazne dla środowiska, najlepszym wyborem będzie pompa ciepła. Systemy ogrzewania nie różnią się od siebie znacząco w tym względzie, więc najlepiej wybrać taki, który najlepiej pasuje do naszego źródła energii. Każdy dom jest jednak unikatowy i zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto zorientować się jakie rozwiązania są realne w naszym przypadku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo
0%