ReklamaArtykuł SponsorowanyDobrze Wiedzieć!

Styropian z Mazowsza

Reklama

Firma Styrmann ma siedzibę w Warszawie przy ulicy Chmielnej, ale zakład produkcyjny tej warszawskiej firmy znajduje się na zachód od stolicy, w okolicy mazowieckiego Kampinosu, w niewielkiej miejscowości Gawartowa Wola. Łatwo tam trafić, bo w promieniu kilkunastu kilometrów umieszczonych jest mnóstwo drogowskazów nieomylnie wskazujących drogę do mazowieckiej stolicy styropianu.

Reklama

Mazowiecka Stolica Styropianu

W Gawartowej Woli niegdyś działała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna specjalizująca się w hodowli bydła. Na początku XXI wieku cały teren spółdzielni został odkupiony właśnie przez warszawską firmę Styrmann, która w czasach gospodarczych przemian postawiła na produkcję styropianu. Początkowo lokalizacja zakładu produkcyjnego w tak niewielkiej odległości od przyrodniczej perły Mazowsza, czyli Kampinoskiego Parku Narodowego budziła obawy. Umiejscowienie fabryki w odległości kilku kilometrów od granicy otuliny Puszczy Kampinoskiej rozwiało wątpliwości. Nawet tych, którzy wątpili w zapewnienia, że nowoczesna technologia produkcji styropianu nie spowoduje problemów natury ekologicznej. Tymczasem zakład, który Styrmann zbudował w Gawartowej Woli działa od szesnastu lat i w całej jego historii nie było ani jednej sytuacji, w której pojawiłoby się najmniejsze nawet zastrzeżenie dotyczące negatywnego wpływu produkcji styropianu na środowisko naturalne. Za to w Styrmanie znalazło zatrudnienie wielu okolicznych mieszkańców, a rozwój firmy awansował niewielką wieś do rangi mazowieckiej stolicy styropianu.

Styropian z Mazowsza ze znakiem jakości!

Zanim Styrmann postawił na styropian, firma przez niemal dekadę produkowała folię bąbelkową i pianki polietylenowe. Rozprowadzała produkty na terenie całego kraju, rozwijając z czasem współpracę handlową z partnerami z krajów całej Europy, Azji i USA. W 2004 roku Styrmann zdecydował o uruchomieniu produkcji płyt styropianowych.

Droga „od pomysłu do przemysłu” była w tym przypadku krótka i już w drugiej połowie 2004 roku uruchomiono produkcję.

W fabryce w Gawartowej Woli od początku inwestowano w jakość i nowoczesność. Styrmann zakupił najnowocześniejsze linie technologiczne i maszyny o najwyższym światowym standardzie. Stale się modernizuje i od kilkunastu lat rozsławia mazowiecki styropian nie tylko na polskim, ale i na zagranicznych rynkach. Nitka produkcyjna działająca w fabryce Styrmann zdolna jest wyprodukować około 500 tysięcy m3 styropianu rocznie. Mazowieckie styropiany produkowane są z surowców najwyższej jakości, a nowoczesny park maszynowy sprawia, że wyroby oznaczone logo Styrmann mają wszelkie krajowe i unijne certyfikaty jakościowe i zgodne są z wymogami Unii Europejskiej. Na terenie fabryki znajduje się także laboratorium testujące jakość wyrobów i ich zgodność z wyśrubowanymi normami, a także poszukujące nowych technologicznych rozwiązań. Stałym odbiorcą produkowanych w mazowieckiej fabryce styropianów jest wiele firm budowlanych, m.in. Skanska. Rośnie także ilość zamówień na styropian z warszawskiej firmy na europejskie rynki budowlane. Można z niewielką przesadą powiedzieć, że mazowieckie także styropianem stoi.

Jak powstaje mazowiecki styropian?

Na początku są polistyrenowe grudki, które trzeba spienić do odpowiedniej konsystencji. W tym procesie polistyren zwiększa swoją objętość o kilkadziesiąt razy. W poliester wpompowywane jest powietrze. Mało kto wie, że gotowy styropian w aż 98 procentach składa się z powietrza, a tylko w 2 procentach z tworzywa sztucznego. Do produkcji styropianu wykorzystywana jest para wodna, dzięki czemu proces produkcyjny jest wyjątkowo czysty. Bloki styropianu są następnie suszone i chłodzone, a po sezonowaniu cięte na płyty różnych rozmiarów. Potem wystarczy styropian zapakować i rozwieźć do hurtowni oraz punktów dystrybucyjnych.

Asortyment mazowieckich styropianów

W asortymencie mazowieckiej fabryki są właściwie wszystkie rodzaje styropianu. Styrmann produkuje płyty styropianowe stosowane przy ocieplaniu ścian zewnętrznych, czyli tzw. styropian fasadowy (Fasada Styr Standard, Komfort i Premium), styropian grafitowy o wysokich parametrach izolacyjnych, za to o mniejszej niż standardowe płyty grubości (Grafit Styr, Black Styr, Grafit Gold), doskonały do izolacji termicznej stropów styropian akustyczny (Cicha Noc), wodoodporny styropian do posadzek (Blue Styr, Aqua Styr), czy owinięte papą warstwowe płyty styropianowe stosowane do izolacji dachów i podłóg (Termostyr).

Wszystkie produkowane na Mazowszu styropiany marki Styrmann dostępne są zarówno w sieci hurtowni i składów budowlanych w całej Polsce, ale można je kupić także online, w sklepie internetowym STYRnet.pl.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close