Spotkanie poświęcone Centkiewiczom w legionowskim muzeum

Alina i Czesław Centkiewiczowie, Fot. Muzeum Historyczne w Legionowie

W najbliższą niedzielę (10.12) w legionowskim Muzeum Historycznym odbędzie się wyjątkowe spotkanie poświęcone Alinie i Czesławowi Centkiewiczom – literatom, podróżnikom i Honorowym Obywatelom Miasta Legionowo. W programie tego wyjątkowego spotkania między innymi: wspomnienia znanych mieszkańców stolicy powiatu legionowskiego, prezentacje oraz projekcje archiwalnych materiałów filmowych.

W czerwcu 1932 r. Czesław Centkiewicz przygotował I Polską Wyprawę Polarną w legionowskim Państwowym Instytucie Meteorologicznym, organizując zaplecze logistyczne ekspedycji – tj. zaopatrzenie i ekwipunek. Trwająca 13 miesięcy wyprawa została zorganizowana w ramach II Międzynarodowego Roku Polarnego. Jej program badawczy obejmował pomiary meteorologiczne, aerologiczne, magnetyzmu ziemskiego, a także obserwacje zorzy polarnej.

12 lipca 1932 r. ze stacji kolejowej w Legionowie wyprawa wyruszyła na Wyspę Niedźwiedzią. Roczny pobyt na wyspie obfitował nie tylko w obserwacje naukowe. Dostarczył Centkiewiczowi przeżyć, które zaowocowały powieścią zatytułowaną „Wyspa mgieł i wichrów” (1934 r.). W 2017 r. przypada 85. rocznica I Polskiej Wyprawy Polarnej.

Program spotkania:

  • Alina i Czesław Centkiewiczowie we wspomnieniach Temenużki i Janusza Wdowczyków,
  • Podróż na wyspę mgieł i wichrów – Malwina Piorun, prezentacja poświęcona historii I Polskiej Wyprawy Polarnej,
  • Kolekcja pamiątek po Czesławie i Alinie Centkiewiczach – Rafał Degiel, prezentacja nowych muzealnych,
  • Projekcja archiwalnych materiałów filmowych.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę (10.12), o godz. 14:30, w siedzibie Muzeum Historycznego w Legionowie, przy ul. Mickiewicza 23. Wstęp wolny.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Spotkanie poświęcone Centkiewiczom w legionowskim muzeum"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *