Spontaniczny Kolektyw DiEM25 w Legionowie: “Założyliśmy drugą komórkę ogólnoeuropejskiego ruchu w Polsce”

Fot. arch. Legio24

W czerwcu bieżącego roku powstał drugi w Polsce spontaniczny kolektyw ogólnoeuropejskiej inicjatywy Democracy in Europe Movement 2025 (Ruch Demokracji w Europie 2025).

DiEM25 to paneuropejska inicjatywa na rzecz demokratyzacji Unii Europejskiej oraz idei wspólnej, solidarnej Europy. W dobie odradzających się nacjonalizmów, niebagatelnego wpływu ideologii kapitalistycznej na naszą planetę (w postaci między innymi globalnego ocieplenia czy degradacji środowiska naturalnego), dalszej polityki austerity (“zaciskania pasa”, cięć na polu socjalnym, żeby ratować odpowiedzialne za kryzys elity finansowe) względem krajów UE (najboleśniej odczuła to Grecja), wiele osób powiedziało dość! Wraz z wieloma uznanymi intelektualistami (do organizacji należą m.in. Noam Chomsky, Richard Sennett czy Slavoj Žižek), ekonomistami (m.in. Yannis Varoufakis), artystami (m.in. Brian Eno, Jean-Michel Jarre, Ken Loach) oraz tysiącami aktywistów wierzymy, że inna Europa jest możliwa.

Ruch DiEM25 ma na swoim celu walkę z neoliberalnym systemem, który obecnie rządzi Unią Europejską. Polityka oszczędności na zwykłych ludziach, żeby ratować odpowiedzialnych za kryzys sprzed prawie dekady – banki, spekulantów – nie sprawdza się i nie będzie się sprawdzała. Polityka austerity uderza w kieszenie obywateli, a nie odpowiedzialnych za kryzysy. To oburzające, że za błędy i chciwość elit finansowych nie odpowiadają one same, lecz całe społeczeństwa – komentuje Mateusz Szymański, koordynator kolektywu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.diem25.org oraz na fanpejdżu kolektywu: www.facebook.com/diem25legionowo.

/mat. prasowe/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Spontaniczny Kolektyw DiEM25 w Legionowie: “Założyliśmy drugą komórkę ogólnoeuropejskiego ruchu w Polsce”"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *