Reklama
KomunikacjaLegionowski

SKM do Nieporętu? PKP mówi „nie”

Jak informuje portal rynek-kolejowy.pl, szanse na wydłużenie trasy pociągów SKM Warszawa do Nieporętu są praktycznie zerowe. Okazuje się, że głównym problemem nie są pieniądze i sprawa finansowania kursów, ale kwestie techniczne.

Reklama

Fot. Legio24Fot. Legio24

Zarówno władze ZTM, jak i wójt Maciej Mazur deklarują, że są zainteresowani uruchomieniem linii SKM do Nieporętu. Głos w tej sprawie zabrało także PKP PLK, które niestety nie wyraziło zgody, aby pociągi SKM kończyły trasę na przystanku w Nieporęcie.

Pociągi tylko do i od stacji

Argumentem przeciwko takiemu rozwiązaniu mają być kwestie bezpieczeństwa. „W aktualnych uregulowaniach kończenie i rozpoczynanie biegu pociągu może mieć miejsce wyłącznie na stacjach. Na przystankach osobowych dopuszcza się taką możliwość wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach (…)” – powiedział „Rynkowi Kolejowemu” rzecznik prasowy PKP PLK, Mirosław Siemieniec. Niestety w Nieporęcie składy SKM musiałyby kończyć trasę właśnie na przystanku osobowym, a nie na stacji.

Zgodnie z przyjętymi regulacjami, na przystankach osobowych pociągi mogą kończyć bieg tylko w dwóch sytuacjach – w przypadku zamknięcia określonego odcinka torów lub gdy przystanek jest ostatnim punktem na danej linii. Niestety w Nieporęcie wymienione sytuacje nie zachodzą.

Inne gminy też musiałyby się dołożyć

Czy zatem nie ma żadnych szans na wydłużenie trasy pociągów SKM Warszawa do Nieporętu? Są, ale bardzo małe. Stanowisko PKP oznacza, że ewentualne składy kursujące do Nieporętu musiałyby dojeżdżać co najmniej do stacji w Radzyminie. I tu znów wracamy do kwestii pieniędzy – w tej sytuacji włodarze Radzymina musieliby również współfinansować kursy pociągów.

Niestety radzymińscy samorządowcy najprawdopodobniej nie zaakceptują takiego rozwiązania. Warto przypomnieć, że w 2010 roku z powodu braku zgody gmin Radzymin i Tłuszcz na współfinansowanie połączeń nie uruchomiono wakacyjnych pociągów „Zegrzyk”, którymi zainteresowana była wówczas gmina Nieporęt.

O ewentualnym wydłużeniu tras pociągów SKM do Nieporętu pisaliśmy także w tej wiadomości.

/kh, źródło wł i rynek-kolejowy.pl/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button