Reklama

Legio EduLegionowskiWiadomości

Skierdy: Powstaje gminna świetlica do małych badań specjalnych

Reklama

Skąd się bierze tęcza i dlaczego niebo jest niebieskie? Jak z bliska wygląda pantofelek lub rozwielitka? Co się stanie, kiedy zmieszamy sok z czerwonej kapusty z proszkiem do prania? W Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Skierdach (gmina Jabłonna) powstaje świetlica naukowa Faradajka – miejsce, gdzie dzieci będą mogły poznawać odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz badać zjawiska zachodzące w przyrodzie poprzez doświadczenie.

Reklama

Świetlica jest podzielona na sekcje: fizyczną, chemiczną oraz biologiczną, a nazwa pochodzi od nazwiska wielkiego uczonego–samouka, jednego z najwybitniejszych odkrywców i eksperymentatorów wszechczasów, Michaela Faradaya.

– Będziemy tutaj organizować jednorazowe, lecz cyklicznie powtarzające się, płatne zajęcia dla dzieci, jak również otwarte, bezpłatne spotkania z nauką dla całych rodzin – mówi Beata Kenig z Fundacji Wega, założycielka świetlicy. – Nasze zajęcia będą tak pomyślane, by każdy uczestnik na godzinę, dwie lub trzy mógł przeistoczyć się w samodzielnego badacza. Jeśli rzecz będzie o magnetyzmie, każdy dostanie magnes i opiłki żelazne; jeśli zajęcia będą dotyczyć zjawisk świetlnych, każdy młody badacz wykona lub dostanie do ręki spektroskop do rozszczepiania światła; jeśli trzeba będzie coś obejrzeć przez mikroskop, każdy uczestnik otrzyma mikroskop i narzędzia do tworzenia własnych preparatów. A przy okazji opowiemy o ludziach, zarówno o Panach, jak i koniecznie Paniach, dzięki którym tak dużo dzisiaj możemy się dowiedzieć o fascynujących zjawiskach przyrody – dodaje Beata Kenig.

Jakie urządzenia znajdziemy w świetlicy?

Na początek całkiem sporo, bo m.in. 10 mikroskopów oraz wszystko to, co jest potrzebne do tworzenia preparatów; porządny zestaw szkła do doświadczeń chemicznych; lampy spektralne; klosze próżniowe; magnesy; przyrządy do demonstrowania zasad mechaniki; teleskop. Ze środków pozyskanych z płatnych zajęć wyposażenie będzie sukcesywnie uzupełnianie.

Świetlica powstała dzięki współpracy pomiędzy kilkoma partnerami. Wszystkie urządzenia, które się tam znajdą zostały zakupione dzięki środkom własnym Fundacji Wega oraz dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ze środków projektu „Mazowsze Lokalnie uruchamia energię społeczną” realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS oraz SOKIAL Krzesk. A dogodne miejsce udostępniło Gminne Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie.

Kiedy otwarcie?

8 stycznia odbędą się pierwsze zajęcia dla dzieci, które odpowiedzą na (niemal) wszystkie pytania dotyczące zjawisk świetlnych. Więcej informacji na temat zajęć i zapisów na nie można uzyskać na stronie wegafundacja.wixsite.com/mojawitryna.

/red., Fundacja Wega/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close