Reklama

Biznes, praca, pieniądzeWiadomości

Skąd pieniądze na założenie własnej firmy?

Reklama

Skąd wziąć pieniądze na biznes? To chyba jedno z najważniejszych i najczęściej pojawiających się pytań, jeżeli planujemy założyć swoją firmę. Najprościej byłoby mieć własne oszczędności, jednak nie zawsze jest to możliwe. Co zatem w sytuacji, kiedy nie mamy własnego kapitału? Czy są inne możliwości pozyskania pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Reklama

Dotacje, pożyczki, prywatni inwestorzy

Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej możemy pozyskać z kilku źródeł w postaci:

 • dotacji,
 • pożyczek/kredytów,
 • wejść kapitałowych.

Przyjrzyjmy się każdej z dróg, omawiając ich plusy, minusy i zasady, które trzeba spełnić, aby możliwe było uzyskanie wsparcia na otworzenie własnej firmy.

Dotacje

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawane są przez powiatowe urzędy pracy. Najczęściej możemy uzyskać 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Często jednak poszczególne urzędy pracy mają zmniejszony pułap dofinansowania. Może on wynosić np. 16 tys. złotych, 20 tys. złotych lub 22 tysiące złotych. Dlatego zawsze warto sprawdzić, o jak duże środki możemy się ubiegać w naszych urzędzie.

Aby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy, należy spełnić kilka istotnych warunków:

 • trzeba być osobą zarejestrowaną jako bezrobotna,
 • w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie można prowadzić firmy,
 • nie można być karanym przeciwko obrotowi gospodarczemu,
 • nie można wcześniej uzyskać wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
 • trzeba mieć ustalony I lub II profil pomocy.

Uzyskanie dotacji na firmę wymaga złożenia kompletnego i prawidłowo uzupełnionego wniosku. Wniosek, który złożymy podlega ocenie formalnej oraz merytorycznej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie formalne (m.in. podpisy, załączniki, trwałe spięcie wniosku), ponieważ niespełnienie któregokolwiek z kryteriów oceny formalnej grozi odrzuceniem wniosku.

Decyzję o przyznaniu dotacji lub odmowie otrzymujemy w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Często zdarza się, że wnioski rozpatrywane są szybciej. Czas trwania oceny zależy w dużej mierze od ilości wniosków, które wpłynęły na dany konkurs.

Od negatywnej decyzji nie możemy się odwołać. Zatem, jeżeli nasz wniosek odpadł, to musimy czekać na następny nabór i złożyć go ponownie, uwzględniając uwagi komisji oceniającej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, podpisujemy umowę z urzędem pracy i czekamy na przelanie na nasze konto uzyskanej dotacji. Dopiero po zaksięgowaniu na koncie kwoty dotacji, możemy założyć firmę.

WAŻNE!
Jeśli założymy działalność przed uzyskaniem przelewu z urzędu pracy, to dotacja zostanie nam odebrana.

Kolejny krok to wydatkowanie przyznanych środków. Dokonujemy zakupów zgodnie ze specyfikacją zawartą we wniosku oraz w umowie o dofinansowanie. Następnie rozliczamy dotację i możemy prowadzić firmę.
Najważniejszym warunkiem zawartym w umowie o dofinansowanie jest konieczność prowadzenia firmy przez minimum 12 miesięcy. Wówczas nie będziemy musieli zwracać przyznanej dotacji. Jeżeli nie spełnimy tego warunku, to dofinansowanie musimy oddać wraz z należnymi odsetkami.

Plusy:

 • prosta procedura,
 • jasne warunki,
 • instrument bezzwrotny,
 • niskie koszty uzyskania wsparcia.

Minusy:

 • ograniczono grono beneficjentów,
 • stosunkowo niewielka kwota,
 • konieczność posiadania wkładu własnego (w zależności od urzędu).

Wsparcie w starcie

To rządowy program pożyczek, skierowany przede wszystkim do osób, które nie mogłyby uzyskać kredytu lub pożyczki na rynku komercyjnym. Program z powodzeniem działa już od kilku lat i jest ciekawą alternatywą dla dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Z projektu mogą skorzystać osoby, które nie pracują. W szczególności Wsparcie w starcie kierowane jest do studentów ostatniego roku lub absolwentów uczelni wyższych, którzy zakończyli szkołę do 4 lat wstecz.

Maksymalna kwota, o którą możemy się ubiegać stanowi 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, zaś oprocentowanie 0,44% w skali roku. Co ważne, jest ono stałe przez cały okres kredytowania. Warunki pożyczki są zatem bardzo atrakcyjne. Maksymalny okres spłaty pożyczki to 7 lat. Możemy ubiegać się również o 12 miesięczną karencję w spłacie.

Aby uzyskać pożyczkę należy zgłosić się do pośrednika finansowego i złożyć wniosek. W przeciwieństwie do urzędu pracy, tu istnieje możliwość skonsultowania wniosku i wyjaśnienia naszych wątpliwości.

Wniosek rozpatrywany jest w ciągu 14 dni. Przy pozytywnej decyzji procedura wygląda nieco inaczej, niż ma to miejsce w przypadku dotacji z urzędu pracy. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie, to zakładamy firmę, podpisujemy umowę z pośrednikiem i dopiero na końcu otrzymujemy środki do wydatkowania.

Plusy:

 • stosunkowo wysoka kwota,
 • atrakcyjne warunki kredytowania,
 • szeroka grupa odbiorców,
 • proste procedury,
 • krótki czas uzyskania pieniędzy.

Minusy:

 • instrument zwrotny,
 • kwota może być niewystarczająca.

Prywatny inwestor

Trzecią drogą jest uzyskanie wsparcia od prywatnego inwestora w postaci wejścia kapitałowego. Najczęściej pieniądze możemy uzyskać od tak zwanych aniołów biznesu. Są to znani przedsiębiorcy lub menedżerowie, którzy chcą inwestować w firmy, dzieląc się przy tym swoją wiedzą, kontaktami i doświadczeniami.

Anioły biznesu inwestują w przedsięwzięcia znajdujące się w początkowej fazie rozwoju, co sprawia, że ryzyko takiej inwestycji jest duże. W związku z tym, nie zawsze warunki współpracy mogą być dla nas optymalne. Inwestor, który jest gotowy zainwestować w nasz pomysł zazwyczaj chce przejąć pakiet kontrolny nad firmą. W związku z czym tracimy dużą część niezależności. Otrzymujemy jednak w zamian dużo więcej.

Aby uzyskać dofinansowanie musimy przygotować profesjonalny biznes plan i prezentację naszego pomysłu. Przedstawić ją inwestorowi i zainteresować go. Wytłumaczyć, w czym nasz pomysł jest lepszy, jakie korzyści osiągnie inwestując w niego.
Anioły biznesu inwestują środki w perspektywie 3-6 lat, oczekując zazwyczaj kilkukrotnego wzrostu wartości spółki.

Plusy:

 • duży kapitał,
 • uzyskane wsparcie merytoryczne (wiedza, kontakty),
 • realna pomoc w rozkręceniu biznesu.

Minusy:

 • utrata niezależności,
 • ograniczone grono beneficjentów,
 • brak znajomości branży, w którą inwestują,
 • instrument zwrotny.

Podsumowanie

Powyżej omówiliśmy najczęściej wybierane formy wsparcia przez osoby zakładające działalność gospodarczą. Każda z metod dofinansowania charakteryzuje się innymi warunkami i kwotami, które możemy uzyskać. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, o których też warto pamiętać. Decydując się na konkretny instrument wsparcia sprawdźmy dokładnie, ile potrzebujemy, jakie warunki musimy spełnić, gdzie najszybciej uzyskamy dofinansowanie.
To o tyle istotne, że brak kapitału lub jego niewystarczająca ilość może dość szybko doprowadzić naszą firmę do plajty.

 

===============

Michał Jezierski – trener, konsultant, przedsiębiorca. Ekspert w zakresie przedsiębiorczości, pozyskiwania zewnętrznego finansowania i copywritingu.
Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zamówień publicznych oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej Kancelaria Rozwoju Biznesowego. Z sukcesem doradza zarówno przedstawicielom administracji samorządowej, jak również przedsiębiorstwom.

Nieustannie poszerza swoją wiedzę i umiejętności, uczestnicząc w szeregu kursów i szkoleń, między innymi w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, copywritingu, pozyskiwania dotacji unijnych, sprzedaży, zamówień publicznych.

W Kancelarii Rozwoju Biznesowego zajmuje się między innymi:

 • przygotowaniem wniosków o dofinansowanie działalności gospodarczej,
 • opracowywaniem dokumentacji strategicznej dla samorządów,
 • przygotowaniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zarówno od strony Zamawiającego, jak również Wykonawcy,
 • tworzeniem treści do materiałów reklamowych,
 • szkoleniem i doradztwem skierowanym do obecnych i przyszłych przedsiębiorców.

Realizował różnorodne projekty, współpracując między innymi z: Instytutem Badań Edukacyjnych, Polską Akademią Oświaty, Exorigo&Upos, EmiTel-em, GoWork, Eureka Group, NGO and Business Service, EM&CA SA Energia dla Biznesu, Fundacją Sportowa Polska.

Autor artykułów publikowanych między innymi w portalach: ispolka.pl, sukcespisanyszminka.pl,
dlafirm.eu, dziennikprzedsiebiorcy.pl oraz pozycji książkowych.

W przerwach w pracy chętnie dzieli się swoją wiedzą prowadząc szkolenia. Aktywnie współpracuje z przyszłymi przedsiębiorcami, pomagając im rozwijać swoje firmy. Przeszkolił już ponad 500 osób z zakładania własnej działalności gospodarczej, pozyskiwania zewnętrznego finansowania, copywritingu.

W swojej działalności kieruje się zasadami Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR), co przekłada się na pozytywny wizerunek w oczach partnerów biznesowych i instytucji pozarządowych, z którymi współpracuje.

Prywatnie miłośnik dobrej kuchni, reportażu, a także samochodów.

Kontakt
Strona www: www.krb.waw.pl
Blog: www.krb.waw.pl/blog
Facebook: https://www.facebook.com/kancelariarozwojubiznesowego/
E-mail: [email protected]
Telefon: 605 283 041
Adres: ul. Malachitowa 32, 05-500 Piaseczno

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

 1. Dobre rady.
  A co do dotacji to wystarczy przeczytac 1 tylko ksiazke. Tytul Sekrety 12 sposobow jak zdobyc pieniadze na firme. autor Oskar Jazdzyk.

  Super tam prosto gosciu opisal jak szybko zdobyc np 27 000 zl tej bezzwrotnej dotacji z UP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close