Reklama

Zdrowie

Serock: Zbiórka przeterminowanych leków

Reklama

W aptekach i ośrodkach zdrowia na terenie Gminy Serock zostały ustawione nowe pojemniki, służące do zbiórki przeterminowanych leków. Przeterminowane leki należą do odpadów niebezpiecznych, dlatego tak ważna jest ich selektywna zbiórka i unieszkodliwienie w procesie termicznej utylizacji.

Reklama

fot. UG Serock

Leki zbudowane są z szeregu związków chemicznych, które po terminie przydatności stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia ludzi, a także, w przypadku wyrzucania ich bezpośrednio razem ze zmieszanymi odpadami komunalnymi, bądź wrzucania do kanalizacji, stanowią duże zagrożenie dla środowiska. Dzieje się tak dlatego, że leki, pomimo upływu czasu zachowują dużą aktywność biologiczną, a związki w nich zawarte są bardzo trwałe i przedostając się do wód lub gleb potrafią je skazić na dziesięciolecia. Ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodparniają się na nie, co z kolei może powodować, iż do terapii potrzebne będą nowe leki lub większe ich dawki.

Wykaz aptek i ośrodków zdrowia, gdzie można przekazać nieodpłatnie przeterminowane leki:
1. Apteka „CALENDULA”  w Serocku, ul. Pułtuska 27,
2. Apteka „ZDROWIE” w Serocku, ul. Pułtuska 16,
3. Apteka „AFI” w Serocku, ul. Rynek 17,
4. Apteka w Zegrzu, ul. Drewnowskiego 4,
5. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Serocku, ul. Kędzierskich 2,
6. Ośrodek Zdrowia w Dębem, Dębe nr 38.

Do pojemników wrzucamy zarówno leki w formie tabletek, kapsułek, drażetek, maści, jak i leki płynne oraz aerozole. Niezabrudzone papierowe opakowania lekarstw można wrzucić do niebieskiego worka lub pojemnika na papier.

/UG Serock/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close