Reklama

Legionowski

Serock: Wojna o IHAR

Reklama

Przygotowywanie wniosków do budżetu na rok 2015 jest okazją do tego, by w wielu gminach radni zbierali podpisy pod listą potrzeb określonej grupy mieszkańców. Z pozoru zwykły list radnego z Jadwisina, który reprezentuje opozycję burmistrza, wywołał jednak w Serocku burzę.

Reklama

Pod koniec września br. radny Rafał Tyka zwrócił się do Redakcji Portalu Legio24.pl z prośbą o publikację listu do mieszkańców Jadwisina. Zwrócił się w nim o podpisy poparcia pod wnioskiem o zrealizowanie takich inwestycji jak: przygotowanie koncepcji i projektu łącznika, oświetlenie ulicy Parkowej, położenie nowej nawierzchni na ulicy Szaniawskiego, Dworkowej, Konwaliowej i Książęcej, stworzenie siłowni zewnętrznej przy SP Jadwisin oraz plaży na wysokości ośrodka Geovita. Głównym punktem listu okazał się być jednak wniosek o zagospodarowanie starego i zaniedbanego budynku po dawnym hotelu pracowniczym przy ul. Szaniawskiego. – My mieszkańcy wsi Jadwisin, zwracamy się do władz Gminy Serock o ujęcie w budżecie na 2015 rok funduszy, celem przejęcia od Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, oddział Jadwisin, budynku po byłym hotelu pracowniczym, i zaadoptowanie go na Międzywiejski Dom Kultury, zgodnie z Naszymi potrzebami, z uwzględnieniem adaptacji pomieszczeń pod świetlicę, bibliotekę, siłownię i gabinet lekarski – pisał radny Tyka. W liście wymienił źródła finansowania oraz argumenty za powstaniem placówki, która mogłaby stać się przyczółkiem kultury dla lokalnej społeczności. Niestety jego inicjatywa została uznana za propagandę i spotkała się z natychmiastową interwencją władz Serocka.

Brak pieniędzy

Sprawa gospodarowania budynkami i terenami w Jadwisinie zwracała uwagę już kilka lat temu, po kontroli NIK-u. Kierownik Oddziału w Jadwisinie dr Wojciech Nowacki zapewniał wówczas, że widzi, jak niszczeje budynek i chciałby rozwiązać jakoś ten problem. – Albo znajdą się pieniądze na remont i ja chętnie bym ten budynek zagospodarował, bo już były takie rozmowy wśród załogi o hotelu pracowniczym, albo trzeba podjąć jakąś decyzję o sprzedaży czy udostępnieniu – mówił dwa lata temu. Jednak w tym czasie niewiele się wydarzyło. Budynek nadal niszczeje. Kiedy radny do sprawy wrócił, wywołał burzę w serockim ratuszu.

Już nieaktualne?

Według kierownika Nowackiego, rozmowa z burmistrzem Serocka – Sylwestrem Sokolnickim na temat akcji radnego bardzo go wzburzyła. – Pan burmistrz do mnie dzwonił, bo oni są też oburzeni działaniem pana Tyki. Gdybym miał pieniądze na remonty, to bym sam go wyremontował – mówił o budynku kierownik Nowacki. – Póki co jest on własnością instytutu. Nie można robić jakiś planów, nie uzyskując budynku od właściciela. Więc po co pisać, że można tam coś urządzić – tłumaczył zdenerwowany kierownik. Według władz IHAR-u, sprawa jest nieaktualna, a stan budynku jest fatalny i nadaje się on tylko do rozbiórki.

Cenna działka

W pomieszczeniach dawnego hotelu znajduje się siłownia, z której korzysta wiele osób, młodzież i dzieci. IHAR jest w posiadaniu ekspertyz, według których budynek kompletnie nie nadaje się do remontu i grozi zawaleniem. W najbliższym czasie może on zniknąć z Jadwisina, a cenna działka może zostać wystawiona do sprzedaży. Argument radnego, że teren okolicznych wsi to pustynia kulturalna, jest więc zasadny.
W tle awantury o dom kultury pojawiają się zbliżające się wybory. Tajemnicą poliszynela jest konflikt, jaki trwa nieprzerwanie od kilku lat pomiędzy władzami Serocka, a opozycyjnym radnym Rafałem Tyką. Faktem jednak jest to, że okolice Jadwisina to rejon, w którym potrzeba wielu inwestycji. Warto też usunąć straszące ruiny, relikty przeszłości i zapewnić infrastrukturę, która zapewni napływającym tu wciąż mieszkańcom wygodne życie.

/iw/

Zobacz także:

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

14 razy komentowano

 1. Rafał Tyka radny bez radny a teraz Pisuarowi służy i Kaczyńskiego wziął za bożka. Patriota Wielk, śmiech na sali. 3 lata minął i będzie się pakował razem z całym rządem, który łamie wszystkie prawa i ośmiesza nas w EU. Bomba Tyka i niedługo wybuchnie Panie radny bez radny R.Tyka vel. Pisuar

 2. Pani Iwono napisała Pani, ze jest mnóstwo bezrobotnych, a na czele Radny Pan Tyka. Zapomniała Pani wspomnieć.
  Normalny obywatel mający 37 lat jak Pan Tyka, już coś w życiu osiągnął tj. zdobył zawód, ma stałą pracę, jakieś chociaż małe mieszkanie. A Pan Tyka nic, tylko sieje ferment. Jego “koledzy w podobnym wieku” -koledzy z Ratusza, już do czegoś w życiu doszli tylko on jeden jest odbiciem swojego elektoratu, tak jak oni nie pracuje zawodowo, biega za piłką jak mały chłopiec, który jeszcze nie osiągnął emocjonalnej dojrzałości i nie potrafi żyć jak dorosły mężczyzna. Taka osoba ma nas reprezentować i Burmistrz ma go poważnie traktować ?
  Jak miałby trochę wstydu sam by się wycofał, ale nie ma.
  czy Jadwisina nie może reprezentować ktoś na poziomie ?
  Małgorzata

 3. Widać (chociażby na zdjęciach), że teren i budynek ma właściciela. Już się boję, że jutro, pojutrze będą zbierane podpisy aby odebrać mi działkę i zrobić na niej….boisko:))))

 4. Czasy inne , ale zachowanie ludzi takie same-NIESTETY

  ,,Na miły Bóg, czyż ty naprawdę myślisz , że w naszych czasach może zdarzyć się coś dobrego? Czyż nie widzisz, ze złe tak się rozmnożyło, że ledwo jeszcze jakie miejsce dla miłosierdzia Bożego zostało? Czy nie widzisz, że taka się między ludżmi zagnieżdziła niegodziwość, taka złość we wszystkich sercach osiadła, że poczciwość już nie rzadka , ale prawie jest żadna! Wszyscy jak na wyścigi pracują nad tym, by złe z dobrem pomieszać, obyczaje w ostatnim upadku,,
  KRÓL JAN III SOBIESKI

 5. Nie bede komentowała sposobu, w jaki zbierane były
  Podpisy pod pomysłem, bo nie chce Panu uwlaczac.
  Pani redaktor używa kiepskich argumentów, nikt nie ma do Pani pretensji, ze publikuje Pani listy czytelników, zadziwia nas tylko fakt, ze pewne kwestie, które nie maja odzwierciedlenia w rzeczywistości przedstawia Pani jako pewnik, opowiadając sie wyraźnie po jednej stronie. A Pan radny jak zwykle “pokrzywdzony” przez los i wszystkich dokola.
  Wiecej pokory zycze obojgu z Państwa 🙂
  A i szkoda, ze nie publikujecie wszystkich komentarzy.

 6. LOL LUDZIE PO CO TO KOMENTUJECIE JAK I TAK PRAWDA JEST TYLKO JEDNA A KAZDY NEGATYWNY GLOS TO ALBO KONTRKANDYDACI ALBO BURMISTRZ I JEGO SWITA. OBIEKTYWNE DZIENNIKARSTWO RULEZ

 7. Poziom manipulacji jest porażający. Za wszelką cenę chcą się pozbyć niewygodnego radnego, macki sięgają już wszędzie. Gdzie ja mieszkam? 3 świat? Z demokracją nie ma to nic wspólnego.

 8. Szanowna Pani
  Zapomina Pani, że ja wiem z kim rozmawiam 🙂
  Pozwolę sobie pominąć niesmaczną sugestię dotyczącą “zauroczenia”. Powtarzam raz jeszcze, że każdy z kandydatów na radnych ma możliwość przysłania do nas listu… Czy to będzie sołtys, czy inny kandydat, będzie tak samo traktowany…
  Pozdrawiam Iwona Wymazał

 9. Pani Zastępco Redaktora Naczelnego Gazety Lokalnej Legio Extra i Portalu Legio24.pl
  Iwono Wymazał…Jeżeli autorka postu pisze o sobie Jadwisinianka to wszystko wskazuje na to,że jest kobietą. Nie rozumiem więc, dlaczego zwraca się Pani per Pan? Takie małe przeoczenie, jak ogromna większość w Pani artykułach. Zapewniam Panią że nie ma Pani bladego pojęcia kim są i jakie są prawdziwe oczekiwania większości mieszkańców Jadwisina. Pasja,zapał i kultura są w każdym z Nas . Żeby to odkryć,urzeczywistnić i pokazać naprawdę nie potrzebujemy sypiącego się budynku. Jadwisin żyje… Tylko Pani przez pryzmat lekkiego lekkiego zauroczenia nie potrafi tego zauważyć…
  Zapraszam do Jadwisina ….On naprawdę niejedno ma imię…

 10. Pod wnioskiem do budżetu na 2015 rok, który dotyczy kwestii Międzywiejskiego Domu Kultury podpisało się ponad 170 osób, więc chyba nie wszyscy mnie nienawidzą,pod petycja w Borowej Górze i Stasim Lesie podpisało się grubo ponad 200 osób.
  A w nawiasie to żałosne są takie wypowiedzi, a raczej osoby, które to piszą.
  Zróbcie coś dobrego dla ludzi bezinteresownie, a nie działacie z polecenia ,,ktosia,,.

 11. Poczulabym sie wyrwana do odpowiedzi, ale pytania Pani redaktor skierowane sa do jakiegoś “szanownego Pana”, najwidoczniej więc nie do mnie.
  Pozdrawiam

 12. Szanowny Panie
  W Jadwisinie bywam przynajmniej dwa/trzy razy w miesiącu (uprzedzając wszelkie sugestie, nie przyjeżdżam do radnego). Wjeżdżając do Jadwisina mam przyjemność podziwiać pofałdowaną ulicę Szaniawskiego i wąską ulicę Szkolną oraz pospacerować Konwaliową. Obserwuję zaniedbane tereny i rozsypujące się budynki oraz mam świadomość, że zmiany w planach przestrzennych oznaczają to, iż lada chwila wprowadzą się tam nowi deweloperzy i mieszkańcy… Szanowny Panie, co ma Pan na myśli mówiąc, że Jadwisin nie jest pustynią kulturalną? Ma Pan na myśli dwa sklepy spożywcze, budynek komunalny, czy Klub Mila?
  W Jadwisinie doskonały jest tylko lokalny “monitoring”… mnóstwo ludzi starszych i bezrobotnych, którzy stoją przy drodze oraz pod sklepem obserwując ruch drogowy…

  Jeśli chodzi o radnego… każdy – czy to czytelnik, czy też radny ma możliwość wysłania listu do Redakcji Legio24…

  Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Lokalnej Legio Extra i Portalu Legio24.pl
  Iwona Wymazał

 13. Jestem mieszkanką Jadwisina i nie uwazam, ze to pustynia kulturalna. Jadwisin sasiaduje z Serockiem, wiec naprawde nie ma probleu korzystania z oferty kulturalnej miasta.
  Dziwi fakt, ze Pani redaktor wypowiada sie o sprawach Jadwisina, niebedac z nim w jakikolwiek sposb zwiazana, nieznajac panujacych tutaj zwyczajow i realnych, a nie wyssanych z palca przez radnego Tyke, oczekiwan mieszkancow.
  Prawda jest taka, ze chyba wszyscy mamy juz dosc takiego przedstawiciela, jakim jest obecny radny. Przy najblizszych wyborach mamy nadzieje juz temu panu podziekowac.
  A pani redaktor na przyszlosc proponuje przejechac sie w teren, pogadac z mieszkancami z roznych czesci Jadwisina i napisac prawde.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close