Reklama

Legio Edu

Sentymentalna podróż w czasy PRL-u z LO im. Konopnickiej

Reklama

Nostalgia za czasami PRL-u nie przemija… W polskich domach wciąż można znaleźć wiele przedmiotów, ubrań, mebli, sprzętu RTV/AGD z tamtych lat. Dla uczniów klasy 3b LO im. M. Konopnickiej, którzy przez ostatnie kilka miesięcy pracowali nad projektem edukacyjnym “Taka była moja młodość… – PRL we wspomnieniach, piosence i literaturze” była to pasjonująca podróż w przeszłość rodziców i dziadków.

Reklama

Uczniowie podzieleni na grupy zadaniowe pod kierunkiem nauczyciela historii (p. K. Cieślak) i języka polskiego (p. R. Kamińska) zbierali informacje i wspomnienia na temat: motoryzacji, szkoły, armii, smaków, życia codziennego, świąt państwowych, rodzinnych, festiwali muzycznych i życia religijnego Polaków w czasach PRL-u.

Efektem ich pracy była szkolna sesja humanistyczna, która odbyła się 4 listopada w bibliotece szkolnej. W czasie jej trwania młodzież zaprezentowała zgromadzone materiały. I tak można było usłyszeć o Warszawie, Syrence i Maluchu, które przemierzały polskie “szosy”, o granatowych fartuszkach z białymi kołnierzykami noszonymi przez uczniów, o historyjkach z gum “Donald”, będących walutą wymienialną na podwórku i “gruźliczance” serwowanej z saturatora. Czy ktoś jeszcze dzisiaj o tym pamięta?

We wspomnieniach zebranych przez uczniów często przewijał się motyw pustych półek sklepowych i kolejek po wszystko. Nawet papier toaletowy był dobrem luksusowym. Już Leopold Tyrmand w Cywilizacji komunizmu zastanawiał się: „Dlaczego kraje komunistyczne, zdolne do produkcji elektrowni atomowych i pojazdów kosmicznych, nie są w stanie wyprodukować dostatecznej ilości papieru toaletowego dla swych mieszkańców (…).”

Oprócz przygotowanych prezentacji można było obejrzeć fragmenty kronik filmowych i wysłuchać piosenek, które wtedy śpiewała cała Polska. Sesji towarzyszyła wystawa publikacji dotyczących tamtych lat przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy.

/Kinga Cieślak, Renata Kamińska – L.O. im. M. Konopnickiej, Legionowo/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close