Zamknij

Rozbudują Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie

11:34, 10.11.2013 Aktualizacja: 11:38, 10.11.2013
Skomentuj

Mazowiecki Szpital Onkologiczny odnotowując ciągle rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe, a tym samym ogromne potrzeby społeczne podjął decyzję o rozbudowie Zakładu Radioterapii. Placówka posiada już prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę i jeszcze w tym roku planuje rozpocząć przedsięwzięcie. 5 listopada b.r. uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod rozbudowę.

fot. wikimedia.pl

Zgodnie z przyjętymi założeniami szpital prowadzi leczenie onkologiczne metodami skojarzonymi w sposób kompleksowy. Szpital świadczy usługi medyczne w zakresie onkologii od szerokiej diagnostyki ukierunkowanej na wczesne wykrywanie nowotworów w ramach przesiewowych profilaktycznych programów zdrowotnych po leczenie operacyjne w ramach chirurgii onkologicznej, przez radioterapię 3D, brachyterapię 3D, chemioterapię, terapeutyczne programy lekowe, aż po rehabilitację pooperacyjną oraz późniejszą opiekę specjalistyczną w poradniach przyszpitalnych.  

Pacjent przede wszystkim

Chorzy przebywają w przestronnych, klimatyzowanych 1, 2 i 3 osobowych salach wyposażonych w pełen węzeł sanitarny, pod troskliwą opieką lekarską i pielęgniarską, z pełnym dostępem do psychologa i rehabilitanta, którzy pomagają w trudnej sytuacji radzenia sobie z chorobą nowotworową. W okresie pooperacyjnym pacjenci przebywają na salach pooperacyjnych zapewniających monitorowanie istotnych funkcji życiowych. W przypadku rozległych operacji lub w stanach zagrożenia życia chorzy leczeni są w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Ponadto jako jedyna obok Centrum Onkologii Instytutu w Warszawie w województwie mazowieckim placówka oferuje leczenie uzupełniające radioterapię i chemioterapię przed lub pooperacyjną.  

10 tys. metrów kwadratowych , 5 kondygnacji

Budynek szpitala o powierzchni całkowitej około 10.000 m2 ma pięć kondygnacji i ze względu na funkcje podzielony jest na trzy bloki: łóżkowy, diagnostyczno-zabiegowy i radioterapię. W szpitalu funkcjonuje oddział onkologii klinicznej z pododdziałami zlokalizowanymi na dwóch piętrach: pododdział chirurgii onkologicznej, pododdział chirurgii ogólnej, pododdział urologii, pododdział ginekologii onkologicznej oraz pododdział radioterapii o łącznej liczbie 86 łóżek. Część pokoi przystosowano do pobytu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Na każdym oddziale znajduje się sala wzmożonego nadzoru medycznego (sala pooperacyjna) na 6 łóżek. Blok operacyjny składa się z czterech sal operacyjnych i jednej dużej sali wybudzeń o powierzchni 60 m2. Z blokiem operacyjnym sąsiaduje sześciołóżkowy (w tym jednołóżkowa izolatka) Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii z centralnie położonym punktem pielęgniarskim.  

Diagnostyka na najwyższym poziomie

W szpitalu jest Zakład Diagnostyki Obrazowej z pracownią tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią RTG i USG. Szpital posiada własny Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej z wydzieloną pracownią diagnostyki laboratoryjnej, pracownią serologiczną z bankiem krwi, pracownią markerów nowotworowych, a także pracownią histopatologiczną. Zorganizowano również specjalistyczną pracownię endoskopową z dwiema salami zabiegowymi wyposażoną w gastroskopy i kolonoskopy. W szpitalu jest Zakład Radioterapii oraz Zakład Fizyki Medycznej. W skład Zakładu Radioterapii wchodzi pracownia radioterapii wyposażona w: trzy megawoltowe aparaty terapeutyczne, w tym jeden aparat CYBERKNIFE. Oprócz pracowni radioterapii w zakładzie tym funkcjonuje pracownia brachyterapii. Strukturę szpitala uzupełniają: izba przyjęć, centralna sterylizatornia, apteka szpitalna, pracownia rehabilitacji medycznej, i inne. Mazowiecki Szpital Onkologiczny usytuowany w Wieliszewie przy ul. Kościelnej 61 został wybudowany i uruchomiony przez Uczelnię Warszawską im. Marii Skłodowskiej-Curie w styczniu 2010 r., a następnie w związku ze zmianą ustawy o działalności leczniczej z dniem 29 czerwca 2012 r. Uczelnia przekazała Szpital Krajowej Fundacji Medycznej. /wł, Krajowa Fundacja Medyczna w Warszawie/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%