Zamknij

Rejestracja spółki przez Internet - czy to duża oszczędność czasu?

11:57, 22.10.2019
Skomentuj

Jeśli chcesz zarejestrować spółkę z o.o., możesz zrobić to na dwa sposoby - tradycyjnie, w formie aktu notarialnego albo przez Internet, korzystając z trybu S-24. Czy założenie spółki online pozwala oszczędzić czas? Kiedy proces może się przedłużyć? Podpowiadamy.



Spółka z o.o. jest obecnie najpopularniejszym w naszym kraju rodzajem spółki. W samym 2018 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym pojawiło się prawie 33 tysiące takich podmiotów! Trudno się dziwić. Prowadzenie spółki z o.o. pozwala nie tylko ograniczyć odpowiedzialność wspólników, ale również... uniknąć płacenia składek ZUS. Kiedy rząd planuje kolejne podwyżki płacy minimalnej, dla wielu przedsiębiorców staje się to szczególnie istotne.

Rejestracja spółki z o.o. - tradycyjnie lub przez Internet


Jeśli podjąłeś decyzję o rejestracji spółki z o.o., będziesz mógł to zrobić na dwa sposoby - tradycyjnie, w formie aktu notarialnego lub przez Internet, w trybie S24.

Dla kogo spółka przez Internet?


Rejestrację przez internet poleca się szczególnie prostym spółkom, które nie prowadzą działalności wymagającej specjalistycznych zezwoleń czy koncesji oraz nie potrzebują wprowadzania do umowy niestandardowych zapisów. Tworząc umowę w trybie S24 przedsiębiorca ma bowiem bardzo ograniczone możliwości modyfikacji wzorca umowy.

Założenie spółki online generuje oszczędności (w przypadku trybu S24 opłaty są niższe niż przy rejestracji spółki w tradycyjny sposób). Pozwala także, przynajmniej w teorii - oszczędzić czas. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal www.gov.pl sąd rejestrowy powinien rozpatrzeć taki wniosek w terminie jednego dnia od daty wpływu.

Pod warunkiem jednak, że przygotujesz wszystkie potrzebne załączniki i będziesz dysponował kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym.

Zanim zarejestrujesz spółkę online - o czym warto pamiętać?


Zanim przystąpisz do rejestracji spółki online, przygotuj:


  • imiona i nazwiska, adresy i numery PESEL wspólników oraz członków zarządu,
    kwotę kapitału zakładowego,

  • podstawowe informacje na temat kompetencji wspólników i zakresu ich odpowiedzialności;

  • PKD spółki, czyli główne obszary, w których będzie działać (znajdziesz je np. w wyszukiwarce kodów PKD na http://www.pkd.com.pl/wyszukiwarka/lista_pkd).


Upewnij się, że dysponujesz kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym. Będą niezbędne do podpisania dokumentów. Sprawdź również, jakie załączniki musisz dołączyć do umowy spółki i które z nich znajdziesz w systemie S24.

Dlaczego to takie ważne?


Kilka miesięcy temu zdecydowałam się zarejestrować przez Internet spółkę z o.o. Z opinii, z jakimi się spotkałam, wynikało, że cały proces jest szybki i banalnie łatwy. Niestety, wcale takim nie był - tłumaczy Anna, 35-latka z Warszawy, która na co dzień prowadzi firmę handlową. Mimo ułatwienia, jakim jest możliwość rejestracji firmy przez internet, system nie jest w pełni dostosowany do potrzeb przedsiębiorców. Zwłaszcza początkujący mogą popełnić wiele nieświadomych błędów, które istotnie przedłużą cały proces - dodaje.

Tak właśnie było także w przypadku pani Anny. Kobieta wypełniła potrzebne dokumenty, które znalazła w systemie. Nie wiedziała jednak, że ten nie dysponuje wszystkimi załącznikami, a niektóre należy stworzyć samodzielnie lub znaleźć ich wzory w Internecie.

Kiedy kilka dni po wysłaniu wniosku, sąd go odrzucił, byłam sfrustrowana. Aby sfinalizować proces, niezbędna okazała się konsultacja z prawnikiem. Dzięki jego pomocy prawie trzy tygodnie później moja spółka figurowała już w bazie KRS - podsumowuje pani Anna.

Czas to pieniądz


Przed nieświadomie popełnione błędy, zmiany w przepisach czy wolniejsze działanie sądu proces rejestracji spółki przez Internet może się przedłużyć. "Pół biedy", jeśli przyszły przedsiębiorca może pozwolić sobie rozpoczęcie działalności kilka, a nawet kilkanaście dni później. Gorzej, jeśli konieczność szybkiej rejestracji ma swoje przyczyny - udział w przetargu, możliwość nawiązania intratnej współpracy czy pozyskania kredytu na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach. W takich przypadkach kilka dni zwłoki może mieć ogromne znaczenie.

Kupno zamiast rejestracji


Aby uniknąć przykrych konsekwencji opóźnień, zamiast rejestracji spółki... kup ją! Caldwell oferuje gotowe spółki do kupienia, w pełni przygotowane do prowadzenia działalności są wyposażone w umowę spółki, numery NIP i REGON. Są również zgłoszone do VAT-u. Kupując gotową spółkę, będziesz mógł wystawiać faktury i podpisywać umowy nawet w dniu podpisania umowy kupna - sprzedaży udziałów. Kupując spółkę będziesz mógł więc rozpocząć działalność właściwie z dnia na dzień. Bez stresu, frustracji i nieprzyjemnych niespodzianek.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%