Reklama

Najważniejsze

Region: Wojewoda kłamie w sprawie liczby wolnych łóżek w szpitalach? Jest wniosek o kontrolę NIK-u

Reklama

Zdaniem mazowieckich samorządowców Wojewoda Mazowiecki wprowadza opinię publiczną w błąd co do liczby wolnych łóżek w szpitalach. Zdaniem Przewodniczącego Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Krzysztofa Strzałkowskiego dane publikowane przez administrację rządową mogą powodować fałszywe poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. W poniedziałek (29.03) przewodniczący komisji zwrócił się do Prezesa NIK o przeprowadzenie kontroli w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Reklama

W uzasadnieniu prośby o przeprowadzenie kontroli czytamy:

Mimo upływu ponad roku od pierwszego przypadku COVID 19 w Polsce media informują, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki nadal opiera swoje działania na nieadekwatnych danych dotyczących wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19.

„Z naszych ustaleń wynika, że we wtorek wieczorem żaden szpital na Mazowszu nie miał wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. A gdy tylko coś się zwalniało, natychmiast kierowane były tam kolejne osoby. – Gdybyśmy mieli w Warszawie te 300 łóżek, które znalazły się w ostatnim raporcie wojewody, nie byłoby żadnego problemu z rozlokowaniem chorych. Te łóżka istnieją tylko na papierze – twierdzą dyspozytorzy stołecznego pogotowia” – pisali 24 marca dziennikarze TVNWarszawa.

Tak poważne rozbieżności pomiędzy danymi posiadanymi przez Wojewodę, a rzeczywistością systemu ratownictwa mogą powodować, że podejmowane przez administrację rządową działania, nie będą adekwatne do potrzeb. Ponadto publikowanie takich danych na stronach internetowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, może powodować fałszywe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a co za tym idzie wpływać na to jak traktują zasady przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-COV2.

Wątpliwości na temat rzetelności nie rozwiewa też Mazowiecki Urząd Wojewódzki, który na moje (przewodniczącego Strzałkowskiego – red.) wątpliwości dotyczące rzetelności danych odpowiedział w następujący sposób:

„Informacje o liczbie łóżek dla pacjentów z COVID-19 dostępne na stronie @MUW_RP pochodzą z raportów przekazywanych przez szpitale. Dlatego tak ważne jest rzetelne raportowanie, o co apelował dziś Wojewoda podczas spotkania z dyrektorami szpitali. Od tego zależą kolejne decyzje”.

Czy jest szansa na kontrolę?

Trudno przewidzieć, czy kierowana przez Mariana Banasia Najwyższa Izba Kontroli zajmie się tematem przedstawionym przez mazowieckich samorządowców, a jeśli tak, to w jakim czasie.

W interesie każdego mieszkańca Województwa Mazowieckiego jest jednak jak najszybsze wyjaśnienie tej sprawy.

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

2 razy komentowano

  1. Rząd, Ministerstwo Zdrowia, Wojewodowie czerpią dane z informacji przesyłanych przez szpitale. Papier przyjmie wszystko, tylko że ten papier wypełniają konkretne osoby zatrudnione w szpitalach. Co wykażą szpitale w sprawozdaniach to jest publikowane w ogólnokrajowej statystyce. Lepszej formy zbierania danych nikt nie wymyślił. Kto kłamie ? Przesyłane dane można porównać. Niestety dane dezaktualizują się już po 2-3 godzinach. Do szpitali docierają nowi pacjenci i łóżka na okrągło się zapełniają-zwalniają. Życzę zdrowia, higieny i dobrej izolacji.

  2. Tak naprawdę te wolne łóżka to fikcja w całym kraju, Podobnie jak respiratory. Papier przyjmie wszystko. Rzeczywistość okazuje się jednak mniej różowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button