Reklama

KomunikacjaMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Region: Wakacje bez „Słonecznego”. Koleje Mazowieckie nie mają dobrych wiadomości

Reklama

Trwająca pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia oraz obostrzenia sanitarne spowodowały, że została podjęta decyzja o nieuruchamianiu pociągu „Słoneczny” w tegorocznym sezonie letnim – czytamy w komunikacie wydanym przez Koleje Mazowieckie.

Reklama

To wakacyjne połączenie od początku cieszyło się dużą popularnością wśród podróżnych, m.in. ze względu na brak konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca. Na podróż można było zdecydować się w ostatniej chwili, kupując bilet.

Obecnie, ze względu na pandemię, w środkach transportu publicznego wciąż obowiązują limity związane z liczbą podróżnych, którzy mogą jednocześnie przebywać w pojeździe. Zastosowanie ograniczenia w liczbie przewożonych osób z uwagi na brak systemu rezerwacji jest po prostu niemożliwe. Nie ma także możliwości ograniczenia sprzedaży biletów tylko do jednego kanału (Rozporządzenie WE 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady).

Ponadto pociąg „Słoneczny”, w odróżnieniu od pozostałych połączeń uruchamianych przez Koleje Mazowieckie, jest połączeniem komercyjnym, a co za tym idzie, nie jest dofinansowany przez organizatora pasażerskiego transportu kolejowego na Mazowszu. Trwająca od marca 2020 roku pandemia znacząco wpłynęła na wynik i sytuację finansową spółki. Wdrożenie pracy
i nauki zdalnej przyczyniło się do znacznego spadku liczby przewiezionych pasażerów, a co za tym idzie – spadku przychodów ze sprzedaży biletów. Dlatego też uruchomienie „Słonecznego”, przy uwzględnieniu limitów związanych z liczbą podróżnych, wiązałoby się z dodatkowymi kosztami dla spółki, co w obecnej sytuacji, niestety, nie ma racjonalnego uzasadnienia.

– W związku z powyższym, a także dbając o bezpieczeństwo i zdrowie naszych podróżnych, spółka Koleje Mazowieckie pojęła decyzję o nieuruchamianiu pociągu „Słonecznego” w okresie letnim 2021 r. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku na wakacje pojedziemy pociągiem „Słoneczny” – informuje Donata Nowakowska, rzecznik prasowa mazowieckiego przewoźnika kolejowego.

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button