Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Region: Niepokojące informacje dotyczące powietrza. Normy zanieczyszczeń będą przekraczane

Reklama

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie w związku z ryzykiem przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych w powietrzu. W 2016 r. mogą zostać przekroczone normy jakości powietrza dla benzo(a)pirenu na obszarze całego województwa. Dla Legionowa prognozuje się przekroczenie normy 24-godzinnej, jak i rocznej dla pyłów zawieszonych.

Reklama

Jak zapewniają służby kryzysowe ogłoszony alert pierwszego poziomu nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Zaleca on, aby zwłaszcza osoby z grupy wrażliwej, czy osoby uprawiające sport na zewnątrz były bardziej świadome, że mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym (możliwe wczesną wiosną i późną jesienią).

Jakość powietrza w sieci

Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza są publikowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który zajmuje się pomiarem poziomów zanieczyszczeń występujących w powietrzu. Wyniki pomiarów ze stacji automatycznych można śledzić na stronie http://sojp.wios.warszawa.pl

– W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzanego na powietrzu – ostrzega Wojewoda Mazowiecki.

Cztery poziomy alertów

Obowiązują następujące poziomy alertów (w zależności od poziomu zanieczyszczenia):

ALERT POZIOM I – ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
ALERT POZIOM II – przekroczenie poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
ALERT POZIOM III – ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego substancji w powietrzu,
ALERT POZIOM IV – przekroczenie poziomu alarmowego substancji w powietrzu (po przekroczeniu poziomu alarmowego, w wyniku krótkotrwałego narażenia mogą wystąpić od razu negatywne skutki zdrowotne).

W 2016 roku na Mazowszu prognozowane jest przekroczenie ALERTÓW I i II poziomu.

Tabela opracowana przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wskazuje, gdzie istnieje duże ryzyko przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

Mat. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Pełna tabela – kliknij TU.

/red/

Przeczytaj więcej:

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close