ReklamaKulturaMazowsze - wiadomości z regionuPo godzinachWiadomości

Region: Narodowe Czytanie 2020. W Kolejach Mazowieckich też czytają „Balladynę” (wideo)

Reklama

Już po raz piąty Koleje Mazowieckie włączają się do akcji Narodowe Czytanie organizowanej przez Prezydenta RP. W tym roku czytamy dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

Reklama

O tym, że czytanie wzbogaca nasze życie i rozwija umysł, nikogo nie trzeba przekonywać. Organizowana rokrocznie akcja prezydencka ma na celu zachęcenie do czytania przede wszystkim literatury polskiej. Od wydania „Balladyny” mija 181 lat. A jednak w dramacie Juliusza Słowackiego możemy odnaleźć wątki, które nigdy nie tracą na aktualności; miłość, namiętność, żądza władzy, poczucie winy – to uczucia, którymi targani są bohaterowie jednego z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu, w tym tytułowa bohaterka, o której zmarła w ubiegłym miesiącu prof. Maria Janion powiedziała: rzadka w naszej literaturze postać kobieca wyposażona w pełnię suwerenności, to wspaniała bohaterka tragiczna.

W poprzednich latach Koleje Mazowieckie włączyły się w czytanie „Quo Vadis”, „Wesela”, „Przedwiośnia” i „Nowel polskich”.

9. edycja Narodowego Czytania odbędzie się 5 września. Pracownicy Kolei Mazowieckich zachęcają do czytania i sami także czytają „Balladynę”. Jak im poszło?

Zobacz film:

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close