Reklama

Foto/WideoLegionowskiWiadomości

Region: Mieszkańcy powiatu legionowskiego zasilili szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej

Reklama

W minioną niedzielę (15.07) na stadionie MOSiR w Ostrołęce odbyła się kolejna, trzecia już przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. W obecności rodzin, władz samorządowych, kombatantów oraz przedstawicieli dowództwa WOT słowa roty wypowiedziało 196 żołnierzy z północnego Mazowsza, w tym 13 kobiet. Szeregi 5. Mazowieckiej Brygady OT zasilili między innymi mieszkańcy powiatu legionowskiego, wołomińskiego oraz prawobrzeżnej Warszawy.

Reklama

Żołnierze przysięgali, że będą wiernie służyć Polsce, strzec jej granic i wolności. Czterech żołnierzy miało honor wygłosić słowa roty bezpośrednio na sztandar.

Żołnierze, którzy w miniony weekend złożyli przysięgę wojskową wstąpili do służby 30 czerwca. Wtedy rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi przysięgający w Ostrołęce, zasilą szeregi trzech istniejących już batalionów lekkiej piechoty – 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie oraz w Ciechanowie. Wkrótce swoje funkcjonowanie rozpocznie także kolejny batalion, który powstanie w Zegrzu.

Przysięga wojskowa to zwieńczenie intensywnego szkolenia, które stanowi wstęp do trzyletniego cyklu szkoleń w ramach WOT. Pierwszy rok, poświęcony jest na szkolenie indywidualne, ogólnowojskowe. W drugim roku prowadzone są szkolenia specjalistyczne z zakresu pełnienia konkretnej funkcji w pododdziale. Polega ono na nabywaniu umiejętności i wiedzy z zakresu ściśle określonej specjalności np., sapera, strzelca wyborowego, zwiadowcy itp. Zgrywanie pododdziałów to trzeci rok szkoleń.

Od momentu powołania piątego rodzaju sił zbrojnych, na początku 2017 roku,
w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 11 tysięcy żołnierzy. Co dziesiąty z nich jest kobietą. Do końca roku ma ich być już ok 20 tysięcy. Ponad 17 tysięcy będą stanowić ochotnicy.

W niedzielnej uroczystości wziął udział między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Sebastian Chwałek, który odebrał meldunek dowódcy i dokonał przeglądu pododdziałów. Obecni byli również Parlamentarzyści Ziemi Ostrołęckiej: Arkadiusz Czartoryski i Robert Mamątow.

Podczas uroczystości został odczytany list Ministra Obrony Narodowej, który zwrócił się do żołnierzy następującymi słowami – Podejmując dojrzałą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, staliście się częścią formacji wojskowej, nadający szczególny – lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju. Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko, stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju” – napisał Mariusz Błaszczak, w liście do Terytoriasów.

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT. Jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, dyslokowane w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Brygada ta, przeznaczona jest do ochrony niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium oraz zapewnienia jego bezpieczeństwa, a także do realizacji zadań wsparcia zarządzania kryzysowego w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy.

Obecnie w ramach WOT służy 13 osób z terenu powiatu legionowskiego. – Planujemy, że ta liczba znacząco wzrośnie z chwilą uruchomienia batalionu w Zegrzu – powiedziała Portalowi Legio24.pl Aneta Szczepaniak, rzecznik 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

/red., DWOT/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close