ReklamaMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Region: Mazowsze gotowe na zimę? Specjalne spotkanie u wojewody

Reklama

Udzielanie pomocy osobom bezdomnym, sprawdzenie sprawności instalacji grzewczej, zachowanie ostrożności na jezdni podczas niskich temperatur, noszenie odblasków – to niektóre z prawidłowych zachowań, o których powinniśmy pamiętać podczas zimy – przypomina Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. O przygotowaniach do najchłodniejszej pory roku powinni pamiętać jednak nie tylko mieszkańcy, ale także – a może przede wszystkim – służby. We wtorek (3.12) w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Było one w całości poświęcone przygotowaniom do zimy.

Reklama

– W okresie zimy szczególnie musimy pamiętać o osobach bezdomnych, dla których zaczął się najtrudniejszy czas w roku. Nie bądźmy obojętni na ich problemy. Jak co roku udostępniamy numer mazowieckiej infolinii 987, pod którym można uzyskać informacje o formach pomocy oferowanych na terenie całego województwa – podkreślił Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wojewoda Mazowiecki zaapelował także do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, aby w okresie jesienno-zimowym zwrócili szczególną uwagę na potrzeby osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, a także osób starszych mieszkających samotnie.

Zima to pracowity okres dla strażaków

Państwowa Straż Pożarna w sezonie jesienno-zimowym prowadzi kontrolę obiektów socjalnych, noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych. Przez cały grudzień strażacy sprawdzają także miejsca związane z magazynowaniem i sprzedażą materiałów pirotechnicznych. Przewidziane zostały również działania nakierowane na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Sprawdzane są obiekty, w których przebywają najmłodsi. PSP organizuje także lekcje edukacyjne. W ramach akcji „Bezpieczne Lodowiska 2020”, funkcjonariusze straży pożarnej pomagają zorganizować legalne i bezpieczne miejsca do zabawy na lodzie.

Uwaga czad!

Szczególnym zagrożeniem w czasie zimy jest tlenek węgla, tzw. cichy zabójca, czyli czad. O tej porze roku występuje we wszystkich budynkach, gdzie urządzenia grzewcze, instalacje gazowe oraz przewody kominowe i wentylacyjne mogą być uszkodzone, bądź zanieczyszczone. Państwowa Straż Pożarna w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” przypomina o kontrolach technicznych, częstym wietrzeniu pomieszczeń, a przede wszystkim zainstalowaniu w domu czujki czadu (tlenku węgla), która głośnym alarmem ostrzega przed wystąpieniem trującego gazu w powietrzu. W ramach kampanii odbywają się spotkania edukacyjne dla dzieci w szkołach i jednostkach PSP. Jak wynika ze statystyk Straży Pożarnej, od początku roku tlenkiem węgla zatruło się 95 osób, z czego 6 śmiertelnie, od września br. podtrutych zostało 17 osób. Osobna kwestia to pożary obiektów mieszkalnych, w których od początku 2019 r. rannych zostało 218 osób, 44 poniosły śmierć. Od września br. w 953 pożarach, ranne zostały 63 osoby, 9 osób zmarło.

Na zimę przygotowują się także policjanci

Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu prowadzone działania skupia na udzielaniu pomocy osobom bezdomnym i samotnym, które ze względu na sytuację życiową są narażone na skutki działania zimy. Patrolowane są miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Ośrodki pomocy społecznej są informowane o osobach starszych, osobach i rodzinach będących w trudnej sytuacji materialnej, których nie stać na zakup materiałów opałowych. Policjanci udzielają informacji osobom bezdomnym o możliwościach uzyskania pomocy.

Policjanci przypominają również o złych warunkach atmosferycznych na drogach i konieczności zachowania szczególnej ostrożności po zmroku oraz przygotowaniu pojazdu do zimy (m.in. wymiana opon z letnich na zimowe, płynów do spryskiwaczy). Do pieszych i rowerzystów skierowano apel o korzystanie z elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkowe.

Komenda Stołeczna Policji także koncentruje swoje działania na pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym, dbaniu o bezpieczeństwo na drodze oraz o bezpieczeństwo mieszkańców w okresie przedświątecznym. Realizuje m.in. akcję edukacyjno-prewencyjną pn. „Nie daj się złowić”, związaną z działaniami przeciwko kieszonkowcom.

Policjanci komend rejonowych i powiatowych policji garnizonu stołecznego utrzymują ścisłą współpracę z właścicielami i zarządcami budynków oraz ogrodów działkowych w celu dokonywania kontroli wytypowanych wcześniej miejsc, w których mogłyby przebywać osoby bezdomne.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close