Reklama

KomunikacjaLegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Region: Lotnisko w Modlinie ma już 9 lat!

Reklama

W czwartek (15.07) Lotnisko Warszawa-Modlin obchodzi 9 rocznicę swojej działalności. O ile w zeszłym roku, ze względu na znacząco ograniczony ruch lotniczy, trudno było z optymizmem patrzeć w przyszłość, o tyle dzisiaj są powody do radości i świętowania. Tym bardziej, że aktualne dane przewozowe przynoszą nadzieję na szybszą niż można się było spodziewać, odbudowę ruchu pasażerskiego.

Reklama

Pierwsze samoloty na nowym, podwarszawskim lotnisku, wylądowały 15 lipca 2012 roku. W pierwszym roku działalności port obsłużył 850 tys. pasażerów i 6 371 operacji lotniczych, a już po siedmiu latach mógł się poszczycić imponującymi wynikami: 3,1 mln obsłużonych pasażerów i 21 050 wykonanych operacji startów i lądowań. Od początku działalności lotniska z usług portu skorzystało ponad 18,6 miliona pasażerów oraz wykonano na nim ponad 131 tysięcy startów i lądowań.

Z roku na rok zwiększający się ruch pasażerski zaowocował rekordowymi wynikami w 2019 roku – ostatnim przed pandemią COVID-19. W siatce połączeń dostępne były wówczas 52 kierunki rozkładowe i 8 czarterowych. W sierpniu, po raz pierwszy w historii, przekroczona została bariera 300 tysięcy pasażerów w jednym miesiącu, a 22 sierpnia zapisał się w statystykach portu jako rekordowy pod względem dobowej liczby obsłużonych pasażerów. Tego dnia z usług lotniska skorzystało 11 310 pasażerów.

Rok 2019 pokazał również, że Lotnisko Warszawa/Modlin jest gotowe do obsługi ruchu czarterowego. W sezonie letnim z lotniska skorzystało ponad 93 tysiące pasażerów, wybierając oferty wakacyjne czterech największych polskich touroperatorów, m.in. w Bułgarii, Albanii, Grecji i Turcji.

Podwarszawskie Lotnisko jest też pierwszym portem regionalnym, które zostało wyposażone w system bramek biometrycznych. Dzięki uruchomieniu 5-tego typu urządzeń, odprawa graniczna pojedynczego pasażera została znacząco skrócona i trwa maksymalnie kilkanaście sekund.

Patrząc na tempo rozwoju Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, aż trudno uwierzyć, że w tak krótkim czasie udało się osiągnąć tak wiele. Przy współudziale funduszy unijnych wybudowana została prężnie działająca infrastruktura pełniąca rolę istotnego węzła komunikacyjnego w regionie, która dzięki bogatej ofercie lotów niskokosztowych przyczynia się w znaczącym stopniu do wzrostu mobilności transportowej Polaków. W okresie 9-ciu lat skorzystało z niej już blisko 19 mln pasażerów.

Nawet pandemiczne turbulencje nie zdołały podciąć lotnisku skrzydeł, które szybko wraca na ścieżkę wzrostu. – O potencjale naszego lotniska świadczą wybory pasażerów, dzięki którym lotnisko jest wśród 5 największych lotnisk regionalnych w Polsce – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Szybka odbudowa ruchu pasażerskiego

Aktualne dane wskazują, że podwarszawskie lotnisko i jego pasażerowie coraz lepiej odnajdują się w popandemicznej rzeczywistości.

W czerwcu tego roku odprawionych zostało 110 680 podróżnych. W stosunku do maja oznacza to wzrost o ponad 230 %, natomiast w porównaniu do kwietnia tego roku, jest to wzrost o niemal 500 %! Dane z trwającego miesiąca, pokazują w jego pierwszych dwóch tygodniach blisko 140% wzrost liczby odprawionych pasażerów, w stosunku do ubiegłego miesiąca. W najlepszym dniu lipca dobowa liczba obsłużonych pasażerów wyniosła prawie 7,5 tysiąca.

– Wynik ten może robić wrażenie, zwłaszcza na tle innych lotnisk, które mają za sobą najcięższy, spowodowany pandemią, okres – zaznacza Leszek Chorzewski, dodając, że kierowany przez niego port kontynuuje intensywne działania, aby jego oferta była jeszcze bogatsza. W lipcu uruchomione zostało kolejne nowe połączenie. Od początku miesiąca polecieć można od nas do Zadaru w Chorwacji, zaś od 16 lipca startujemy z połączeniem do stolicy Czech – Pragi. – dodaje.

Łącznie z podwarszawskiego Lotniska w Sezonie Lato 2021 będzie można odbyć podróż na 55 kierunkach. To ponad 170 lotów tygodniowo, czyli blisko poziomu sprzed wybuchu pandemii.

W czerwcu, pojawiły się atrakcyjne turystycznie, nowe połączenia do Katanii na włoskiej Sycylii, na Rodos i Zakynthos w Grecji. Oprócz tego, samoloty z Lotniska Warszawa/Modlin latają, już tradycyjnie na Kretę, Majorkę czy Teneryfę, a więc na najpopularniejsze dla polskich turystów wyspy. Dodatkowo, od czerwca zwiększyła się częstotliwość lotów do Wielkiej Brytanii.

– Poluzowanie epidemicznych rygorów i wakacje spowodowały, że odprawianych podróżnych jest u nas coraz więcej. Nasz port to dla wielu z nich lotnisko pierwszego wyboru, z wygodnym dojazdem ze stolicy i innych miejsc w całej północno-wschodniej Polsce – konkluduje Prezes Chorzewski.

Dane przewozowe Lotniska Warszawa/Modlin pokazują, że po pierwsze, trend dotyczący podróży lotniczych został w ostatnim czasie odwrócony i krzywa wzrostu się wznosi. Po drugie, sprawdziły się przewidywania ekspertów branżowych, twierdzących, że po poluzowaniu obostrzeń pandemicznych, najszybciej odbudowywać się będzie lotniczy ruch niskokosztowy, a w tym procesie kluczową rolę będą odgrywać lotniska regionalne, na czele z Lotniskiem Warszawa/Modlin.

Pozostaje wierzyć, że tak długo wyczekiwany czas poprawiającej się kondycji i wracającej do normalności branży lotniczej, nie zostanie zbyt mocno zakłócony kolejnymi falami pandemii i najtrudniejszy okres w jej historii ma ona za sobą.

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button