Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Region: Rząd chce rozwijać lotnisko w Radomiu kosztem Modlina?

Reklama

Dyskusja na temat utworzenia lotniska zapasowego dla warszawskiego Okęcia rozgorzała na dobre. W grę wchodzą lotnisko w Modlinie oraz w Radomiu. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się jednak, że szala przechyla się na korzyść portu w Radomiu. Decyzja ta niestety wydaje się podyktowana grą polityczną, a nie rachunkiem ekonomicznym, czy też wygodą pasażerów.

Reklama

Kilka dni temu, 9 kwietnia, z inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych województwa mazowieckiego zaniepokojonego przyszłością lotniska w Modlinie, temat ten był analizowany podczas posiedzenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jak poinformował przewodniczący rady OPZZ województwa mazowieckiego, po rozpoczęciu dyskusji medialnej na temat portu lotniczego w Modlinie do OPZZ zaczęli się zgłaszać zaniepokojeni mieszkańcy zarówno Warszawy, jak i okolic Nowego Dworu Mazowieckiego. Podkreślił, że zapowiedzi uruchomienia lotniska w Radomiu wywołały obawę utraty pracy wśród mieszkańców i przedsiębiorców z północnego Mazowsza.

W posiedzeniu rady uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Infrastruktury, spółki „Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin”, wojewoda mazowiecki, a także przedstawiciele udziałowców Modlina – Agencji Mienia Wojskowego, samorządu województwa mazowieckiego oraz Nowego Dworu Mazowieckiego. Zabrakło tylko przedstawicieli czwartego udziałowca portu – Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze (PPL).

Podczas posiedzenia marszałek Adam Struzik zwrócił uwagę na fakt blokowania przez PPL rozwoju działającego lotniska w Modlinie. Port w Modlinie jest obecnie jednym z najprężniej działających lotnisk w naszym kraju i piątym pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Niestety jego rola w rozwoju północnego Mazowsza jest regularnie marginalizowana przez PPL. – Bez przeprowadzenia niezbędnych inwestycji w zakresie rozbudowy terminala i modernizacji infrastruktury dalszy rozwój tego lotniska staje pod znakiem zapytania. Fakt ten budzi coraz większe zaniepokojenie nie tylko ekspertów, ale także mieszkańców i przedsiębiorców z północnego Mazowsza – podkreślił marszałek.

Ludzie mogą stracić pracę

Port lotniczy Warszawa/Modlin to nie tylko lotnisko, to przede wszystkim miejsca pracy dla tysięcy ludzi. – Wokół lotniska w Modlinie powstała baza hotelowa licząca dziś już 15 hoteli. Każdy z nich to miejsce pracy dla kilkudziesięciu osób. Powstało też kilkanaście parkingów, restauracje, firmy przewozowe. Stąd, dziwi nas taka postawa PPL, która uniemożliwia dalszy rozwój nie tylko lotniska, ale całego północnego Mazowsza – dodaje Janusz Mikuszewski z-ca burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego.

Wsparcie z OPZZ

Zaniepokojeni patową sytuacją lotniska w Modlinie mieszkańcy i przedsiębiorcy zwrócili się o pomoc do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych województwa mazowieckiego. Do sytuacji nie odniosły się Porty Lotnicze. – PPL-u nie ma. Stwarza to wrażenie jakby ktoś celowo działał na szkodę spółki – podsumował Jerzy Wiśniewski, przewodniczący OPZZ województwa mazowieckiego.

Jerzy Wiśniewski, przewodniczący OPZZ o sytuacji portu w Modlinie

Rządowy raport niezgody

Biorący udział w posiedzeniu przedstawiciele spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin odnieśli się także do przygotowanego na zlecenie rządu przez firmę Arup raportu o lotniskach w Radomiu i Modlinie pod kątem ich ewentualnej rozbudowy.

– Nie wiem skąd te plany. Arup szacując rzekome koszty rozbudowy Modlina wyburzył i drogę startową i sam terminal. Moim zdaniem to sposób na pompowanie kosztów. To wariant zupełnie niezrozumiały i nigdy nie był brany pod uwagę w naszych planach rozwoju. Ten raport sprawia wrażenie jakby powstał na zamówienie polityczne. Radom, żeby stać się Modlinem musi wydać 450 mln zł. Pamiętajmy, też że lotnisko w Modlinie jest nie tylko impulsem rozwojowym dla tej części regionu, ale także miejscem pracy. W samej spółce pracuje ok. 200 osób, ale dzięki lotnisku pracę ma nawet kilka tysięcy – podkreślił wiceprezes spółki Marcin Danił

Marcin Danił, wiceprezes portu w Modlinie o lotniskach w Radomiu i Modlinie

/red, mat. prasowe/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

  1. Nie ma szans na blokowanie rozwoju lotniska w Modlinie, mimo usilnych starań kaczystów. PPL wyjdzie z konsorcjum (pytanie jakim kosztem) i będzie można śmiało rozwijać lotnisko. Łącznik kolejowy zapewni w max. 30 minut dojazd do Warszawy, a perspektywa 9 mln rocznie pasażerów jest bezdyskusyjna…W maju ma być wiadomo ile PPL sobie zaśpiewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close