Region: ARiMR daje pieniądze na zalesienie gruntów. Nowe wsparcie dla rolników

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

Rolnicy z terenu Mazowsza, którzy zastanawiają się nad zalesieniem należących do nich gruntów mogą starać się o wsparcie finansowe na ten cel. Pieniądze, które można otrzymać to maksymalnie ok. 8 tys. złotych na hektar. Wnioski o przyznanie wsparcia można składać od 1 czerwca do 31 lipca.

Pomoc finansowa na zalesienie jest jednorazową, zryczałtowaną płatnością z tytułu poniesionych kosztów wykonania nasadzeń oraz ewentualnego ogrodzenia lub zabezpieczenia drzewek trzema palikami. Wsparcie na zalesienie wypłacane jest w pierwszym roku zalesienia i może być przyznane rolnikowi do powierzchni nie większej niż 20 ha, w całym okresie programowania. Oprócz wsparcia na zalesianie rolnik może ubiegać się również o premię pielęgnacyjną oraz premię zalesieniową – informuje w komunikacie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak otrzymać pieniądze?

Rolnik, który chce otrzymać pomoc na założenie lasu musi złożyć wniosek o przyznanie pomocy w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2018 r., natomiast wniosek o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej powinien składać w kolejnych latach począwszy od 2019 r.

Wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie należy składać w biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.

Ile można dostać?

W zależności od typu nasadzenia (las liściasty / iglasty) oraz terenu, stawka jednorazowego wsparcia na zalesienie 1 ha waha się w granicach 4 984- 7624 zł. Kwota ta może zostać powiększona o koszty związane z zabezpieczeniem drzewek palikami (1 132 zł/ha) lub koszty ogrodzenia siatką (8,82 zł/mb).

Ze środków na zalesianie mogą skorzystać rolnicy oraz jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Internetowej ARiMR. Kliknij TUTAJ.

/red., ARiMR/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Region: ARiMR daje pieniądze na zalesienie gruntów. Nowe wsparcie dla rolników"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *