RAPORT: Od niedzieli koleją po nowemu

W niedzielę (14.04) w życie wchodzi nowy, wiosenny rozkład jazdy pociągów. Będzie obowiązywał do 8 czerwca. Do końca miesiąca zmiany dla mieszkańców powiatów legionowskiego i nowodworskiego nie będą duże. Rewolucja w połączeniach kolejowych nadejdzie wraz z początkiem maja.

fot. ZTM Warszawa

Od niedzieli 14 kwietnia przewoźnicy kolejowi wprowadzają niewielką korektę rozkładów jazdy. Dotyczy to zarówno Kolei Mazowieckich jak i Szybkiej Kolei Miejskiej. Generalnie godziny odjazdów pociągów będą się różniły nieznacznie w porównaniu do obecnego rozkładu. Najpoważniejszą zmianą, która może w poniedziałek zaskoczyć pasażerów to brak jednego, porannego pociągu ze stacji Legionowo Piaski. Od 14 do 30 kwietnia, w dni robocze nie będzie bowiem kursował dodatkowy pociąg S9 – odjeżdżający po godz. 7.00. Poza tym większych utrudnień nowy rozkład jazdy nie przewiduje.

Zobacz rozkłady jazdy kolei:

SKM Linia S9
SKM Linia S3
Koleje Mazowieckie Linia Warszawa – Nasielsk

W związku ze zmianą godzin odjazdów pociągów zmieniają się także rozkłady jazdy autobusowych linii dowozowych. W tym popularnych : L9 i L11 oraz nasielskiej linii SKR.

Zobacz rozkłady jazdy autobusów dowozowych:

Linia L11
Linia L9
Nasielska Linia SKR

Rewolucja na kolei od 1 maja

1 maja wprowadzone zostaną duże zmiany na linii legionowskiej SKM. Od tego dnia linia S9 będzie kursowała wyłącznie w dni robocze. Jej kursowanie zostanie zawieszone w soboty, niedziele i święta, a także w te dni robocze, w trakcie których będzie obowiązywał świąteczny rozkład jazdy np. 2 i 29 maja. W tych dniach pasażerowie będą mogli korzystać z pociągów linii S3, które będą od początku maja kursować do stacji Legionowo Piaski oraz do Wieliszewa.

Takie rozwiązanie zostało zaakceptowane przez władze Legionowa i gminy Wieliszew. W przypadku Warszawy i Legionowa ma to duże znaczenie ze względów finansowych. W związku z ograniczeniem wydatków na komunikację miejską w tegorocznym budżecie miasta, komunikacja miejska organizowana przez ZTM znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Konieczne stało się wprowadzenie ograniczeń w ofercie. Udało się uratować Wspólny Bilet, z którego korzystają liczni mieszkańcy aglomeracji warszawskiej. To jednak powoduje, że konieczne są zmiany w SKM. Weekendowe zawieszenie kursowania linii S9, choć trudne do zaakceptowania przez niektórych pasażerów, wynika z konieczności zmniejszenia kosztów komunikacji.

Wprowadzenie zmian z powodów organizacyjnych będzie się wiązało z kilkoma niedogodnościami dla pasażerów. Popołudniowy pociąg linii S3 zostanie wydłużony do Piasków dopiero od 6 maja. Ze względu na kilkuminutowe przesunięcia godzin odjazdów pociągów S9, poranny pociąg S3 (po godz. 7.00) będzie odjeżdżał z Legionowa, dlatego że kilka minut przed nim będzie jechał pociąg S9 z Wieliszewa. Dzięki temu pasażerowie z Piasków jadący w kierunku Dworca Centralnego, Służewca lub lotniska, będą mogli dojechać pociągiem S9 do Legionowa gdzie przesiądą się do S3.

O zmianach w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej przeczytać można także na stronie internetowej ZTM Warszawa (kliknij link)

Uwaga, utrudnienia organizacyjne na stacji kolejowej Legionowo

W poniedziałek (15.04) rusza budowa Centrum Komunikacyjnego i w związku z tym należy się spodziewać sporych zmian w organizacji miejsc parkingowych oraz tras, jakimi piesi przemieszczają się z miasta na perony. Dotychczasowy parking przy stacji w poniedziałek zostanie ogrodzony i stanowić będzie plac budowy – czytamy w komunikacie przesłanym do Legio24 przez legionowski ratusz. W związku z tym, mieszkańcy będą musieli parkować auta na terenie byłego składu węgla – na lewo od obecnego parkingu.  Zmieni się także sposób dojścia na perony. Od poniedziałku będzie można na nie dotrzeć okrężną drogą –  przy pętli autobusowej i budynku kas.
Władze Legionowa nie planują żadnych zmian na parkingu znajdującym się naprzeciwko dawnego Urzędu Miasta.

/wł, ZTM, KM, UM Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "RAPORT: Od niedzieli koleją po nowemu"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *