Zamknij

Rada Miasta Legionowo przeciwko zmianom w prawie oświatowym

13:30, 07.09.2021 Aktualizacja: 13:35, 07.09.2021
Skomentuj

Rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad zmianą Prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest zwiększenie kompetencji kuratora oświaty przede wszystkim w zakresie powoływania i odwoływania dyrektorów szkół, a także opiniowania dodatkowych zajęć szkolnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Proponowane zmiany budzą jednak sprzeciw w wielu środowiskach, między innymi wśród samorządów. Istnieją bowiem uzasadnione obawy, że po nowelizacji przepisów gminy nie będą miały żadnego wpływu na to, co dzieje się w szkole. Rada Miasta Legionowo także zabrała głos w sprawie. Jej stanowisko publikujemy poniżej:

Oświadczenie Nr 7/2021 Rady Miasta Legionowo z dnia 31 sierpnia 2021 r. w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego projektowanych rozwiązań w ustawie o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

Zaproponowane zmiany do Ustawy Prawo Oświatowe (projekt ogłoszony został na stronie BIP KPRM w dniu 8 czerwca 2021 r.) budzą głęboki niepokój środowisk: oświatowego i samorządowego. Wdrożenie proponowanych rozwiązań może doprowadzić do odebrania organowi prowadzącemu - Gminie oraz dyrektorom szkół autonomii i realnej możliwości wpływu na ich pracę a co za tym idzie na jakość nauczania w szkołach. Podporządkowanie funkcjonowania wszystkich szkół Kuratorowi Oświaty uniemożliwi również realizację przyjętej dla Gminy strategii rozwoju oświaty.

Zgodnie z proponowanymi zmianami wzmocnienie roli organu nadzoru pedagogicznego, w szczególności Kuratora Oświaty w opinii Ministerstwa Edukacji i Nauki pozwoli na sprawne wykonywanie powierzonych mu ustawowo zadań. Zmiany te dla samorządu oznaczają w istocie, dalsze centralizowanie oświaty. Oznacza to, że uczniowie, rodzice, miejscowe społeczności i pracodawcy będą mieli coraz mniejszy wpływ na kształtowanie obrazu gminnej oświaty.

Przekazanie Kuratorowi Oświaty decydującego głosu w postępowaniu konkursowym mającym na celu wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora szkoły czy wprowadzenie przepisów umożliwiających Kuratorowi szybkie zwolnienie dyrektora za uchylanie się od realizacji zaleceń organu nadzoru doprowadzi do znaczącej ingerencji w autonomię szkoły oraz niebezpiecznie ograniczy uprawnienia organu prowadzącego (gminy).

Niepokój budzi również koncepcja wprowadzenia nadzoru nad zajęciami prowadzonymi w szkołach przez organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i kluby. Zajęcia realizowane przez te podmioty będą musiały zyskać akceptację Kuratorium Oświaty. Dziś zgodę tę wyrażają sami rodzice! Zmiany te podważą zaufanie społeczne do szkół, wpłyną negatywnie na realizację prawa do nauki, znacząco ograniczą działalność edukacyjną wielu lokalnych organizacji, a także osłabią pozycję rodziców w życiu szkoły ograniczając im prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

W opinii samorządu alternatywą dla projektowanej centralizacji oświaty jest zachowanie jej różnorodności w skali kraju jak i miasta oraz przekazanie niezbędnych kompetencji w tym zakresie lokalnym władzom. Na poziomie Gminy Legionowo nie brakuje kompetentnych pracowników szkół, którzy realizując strategie rozwoju edukacji, biorą pod uwagę uwarunkowania środowiskowe, elastyczność i otwartość na lokalne potrzeby. Należy zauważyć że nadmierna centralizacja usług edukacyjnych nie sprzyja budowie kapitału społecznego, ogranicza samorządność i prowadzi do poczucia bierności i rezygnacji z działań przez dyrektorów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkół.

/red/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%