Reklama

LegionowskiWiadomościZdrowie

Ptasia grypa dotarła do powiatu legionowskiego

Reklama

Starostwo Powiatowe w Legionowie informuje, że na terenie powiatu legionowskiego odnotowano pierwsze przypadki tak zwanej ptasiej grypy. Jej obecność na naszym terenie potwierdziły badania martwych łabędzi. Urzędnicy zalecają ostrożność, ale uspokajają jednocześnie, że choroba nie jest groźna dla ludzi.

Reklama

– Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, w którym wykonano badania znalezionych na terenie powiatu legionowskiego ptaków, stwierdził wirusa grypy u wszystkich trzech łabędzi. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wśród ptactwa należy stosować się do zasad bezpieczeństwa określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. – czytamy w komunikacie wydanym przez Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Wirus H5N8 powoduje masowe padnięcia ptaków głównie utrzymywanych w hodowlach (w tym przyzagrodowych) z uwagi na ich zagęszczenie i łatwość szerzenia. Źródłem wirusa są ptaki dzikie, głownie wodne oraz ptaki drapieżne. Wirus przenosi się za pośrednictwem kału, wydzieliny z oczu i dróg oddechowych oraz w kontakcie bezpośrednim z padłym lub chorym ptakiem.

W przypadku znalezienia padłego ptactwa lub zaobserwowania objawów chorobowych u ptaków, należy niezwłocznie skontaktować się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim – tel.: 22 775 22 27, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie – tel.: 22 774 28 28 oraz 998 lub z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Legionowie tel.: 22 764 04 15/22 764 04 17.

Chorych ptaków nie należy pod żadnym pozorem dotykać!

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close