ReklamaSpecjalne

Przeprowadzki do Holandii – co warto wiedzieć przed spakowaniem walizek?

Reklama

Kraj tulipanów i wiatraków, Holandia, jest w czołówce państw wybieranych przez Polaków w celach zarobkowych. Wyższe zarobki i szersze perspektywy wciąż są kuszącą alternatywą dla pracy w kraju. Pracę można załatwić będąc jeszcze w Polsce, podobnie z pokojem czy mieszkaniem. I jest to najlepsza opcja, bo nigdy nie wiadomo jak szybko znajdziesz lokum i pracę, szczególnie jeśli chcesz mieszkać w dużym mieście i szukasz ambitnej pracy.

Reklama

Sama przeprowadzka wcale nie musi być stresująca i kosztowna. Podpowiadamy, na czym możesz zaoszczędzić i jak to zrobić bezboleśnie.

Niezbędne dokumenty

Zanim ruszysz ze swoim majątkiem w długą drogę, musisz załatwić najważniejsze papiery, bez tego się nie obejdzie, a i później na miejscu będzie Ci się łatwiej odnaleźć. Dokumenty, które są niezbędne to:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • akt urodzenia,
  • karta EKUZ,
  • zaświadczenie o niekaralności.

Opcjonalnie zamiast dowodu osobistego można wziąć paszport. A o karcie EKUZ trzeba pomyśleć na kilka tygodni przed wyjazdem. O Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz wnioskować w oddziałach NFZ i przez internet. Uprawnia ona do opieki medycznej we wszystkich krajach z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mając EKUZ w Holandii masz takie samo prawo do opieki medycznej jak Holender – z wyłączeniem usług medycznych, które są ustawowo płatne w tym kraju.

Akt urodzenia i zaświadczenie o niekaralności muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Jeśli przeprowadzasz się całą rodziną, wówczas należy również pomyśleć o akcie małżeństwa i akcie urodzenia każdego dziecka. Są niezbędne przy staraniach o zasiłki socjalne. Poza tym przy szukaniu zatrudnienia czy zmianie pracy, konieczne będą dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe.

Gdzie szukać oszczędności?

Przeprowadzki do Holandii są na tyle popularne, że masz wiele możliwości przetransportowania majątku i rodziny. Jedne opcje są tańsze, inne droższe, jedne komfortowe, a inne mało wygodne. Koszt przeprowadzki do Holandii zależy od tego, ile rzeczy zamierzasz ze sobą zabrać. Jeśli będą to jedynie rzeczy osobiste, w postaci ubrań, butów, kosmetyków itd., najtańszą opcją są busy do Holandii. Oczywiście ceny busów różnią się między sobą, dlatego przed wyjazdem opłaca się poświęcić trochę czasu na znalezienie najtańszego przewoźnika, ale nie tracąc przy tym na komforcie.

Najlepszą opcją przy przeprowadzkach są busy door to door, dzięki czemu znajdziesz się z rodziną dokładnie pod wskazanym adresem. Nie musisz szukać innych środków transportu czy przepłacać za taksówkę. Bus door to door do Holandii zabierze Cię spod wskazanego adresu, a dzięki temu, że więcej osób podróżuje w tym samym kierunku, bilet nie jest dużo droższy niż na autobus międzynarodowy. Busy są małe, komfortowe, dobrze wyposażone i wygodne.

Przeprowadzki do Holandii z większym bagażem

Przeprowadzasz się na dłużej, zamierzasz w kraju tulipanów osiąść na stałe bądź przynajmniej na kilka lat? Chcesz zabrać ze sobą meble, rower (niezbędny swoją drogą w Holandii) bądź materiały budowlane, by odświeżyć wynajęte mieszkanie? W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z usług firmy transportowej. Ma to swoje plusy, pracownicy doradzą co i jak spakować. A jeśli coś będzie wymagało dodatkowego zabezpieczenia, zadbają o to.

Przeprowadzka do Holandii z profesjonalną firmą nie musi być droga. Jak to z busami bywa, konieczne jest porównanie cen i dokładne zapoznanie się z ofertą, szczególnie z samochodami, które stanowią flotę firmy. Różne rodzaje samochodów to niższe koszty dla Ciebie, bo firma dobierze samochód dostosowany do transportowanych rzeczy.

Ile pieniędzy na start?

Nie ma reguły i wiele zależy od tego, czy wyjeżdżasz sam czy z rodziną, czy masz już załatwioną pracę na miejscu, czy masz wynajęte mieszkanie, w jakim rejonie będziesz mieszkać, duże miasto, małe miasteczko? Najlepszą opcją jest posiadanie przy sobie gotówki w kwocie pokrywającej koszty życia przez 3 do 6 miesięcy. Więcej powinny mieć przy sobie osoby, które wyjeżdżają w ciemno, czyli pracy zamierzają szukać na miejscu. Przed spakowaniem walizek sprawdź koniecznie, ile będzie kosztowało życie w Holandii, czyli ile za wynajem, ile za rachunki, ile kosztują podstawowe produkty żywnościowe. Dzięki temu oszacujesz, ile mniej więcej pieniędzy potrzebujesz na trzy miesiące. Gotówka w portfelu albo na koncie i dokumenty to najważniejsze elementy przeprowadzki do Holandii.

Na koniec, jeśli masz jeszcze trochę czasu, zacznij uczyć się niderlandzkiego. Co prawda większość Holendrów mówi po angielsku, ale między sobą rozmawiają po niderlandzku. Przyswajając podstawy łatwiej będzie Ci się odnaleźć!

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close