Przedsiębiorco bądź mądry! Uchroń swoją firmę przed dłużnikami

Płynność finansowa firmy to gwarancja stabilnego rozwoju i sukcesu. Niestety dłużnicy zalegający z płatnościami potrafią skutecznie rujnować bezpieczeństwo nawet najprężniejszego przedsiębiorstwa. Jak uchronić swoją firmę przed finansowymi kłopotami?

Sprawdzaj przyszłych kontrahentów
Decydując się na podjęcie współpracy z nowym kontrahentem zawsze warto zastosować regułę ograniczonego zaufania. Zanim podpiszesz umowę sprawdź firmę, z którą masz zamiar pracować. Dowiedz się w środowisku branżowym co myślą o niej inni przedsiębiorcy. Poszukaj w internecie co myślą o niej klienci, czy wywiązuje się ze swoich zobowiązań. A może widnieje na giełdach wierzytelności? Umowy zawierane bez wcześniejszego sprawdzenia kontrahenta kończą się często niezapłaconymi fakturami. Jeśli masz problem z uzyskaniem jakichkolwiek informacji o nowym partnerze biznesowym możesz skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej. Dzięki takiej usłudze dowiesz się w jakiej kondycji finansowej jest dany kontrahent i ograniczysz ryzyko niepowodzenia transakcji.

Uniknij kłopotów przez niejasne umowy
Pamiętajmy, że umowa to podstawa do dochodzenia swoich środków na drodze windykacji polubownej i sądowej. Zawsze należy pamiętać o sporządzeniu rzetelnej umowy, w której zostaną zawarte obowiązki każdej ze stron, warunki współpracy, terminy zapłaty i konsekwencje niewywiązania się z jej postanowień. Po zakończeniu prac każdy przedsiębiorca powinie żądać podpisania faktury VAT i dokumentów potwierdzających odbiór usługi lub towaru. “Wielu nierzetelnych kontrahentów celowo unika zawierania umów handlowych. Brak dokumentów daje szerokie pole manewru do odwlekania zapłaty lub jej całkowitego negowania. Przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć problemów powinni zawsze dbać o biznesową dokumentację. W sytuacjach niejasnych nie warto podpisywać niczego “w ciemno”, korzystniej jest skonsultować swoje wątpliwości z prawnikiem i uniknąć ewentualnych problemów. ” – mówił radca prawny Rafał Ptak, Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy.

Nie czekaj na swoje pieniądze
Bieżące monitorowanie należności ma niezwykle istotne znaczenie. Jeśli przedsiębiorca nie sprawdza faktur może natknąć się na nierzetelnych kontrahentów, którzy to wykorzystają. Kontrolując regularnie swoje finanse mamy pewność, że dostrzeżemy nieterminowe spłaty i szybko zareagujemy. Pamiętajmy, że każda należność ma swój termin przedawnienia po którym dochodzenie roszczeń może być już niemożliwe. Jeśli kontrahent spóźnia się z płatnościami i nie reaguje na żadne wezwania sprawę niezwłocznie należy oddać w ręce doświadczonej kancelarii prawnej. Ukłonem w stronę przedsiębiorców jest windykacja na koszt dłużnika.

Prawo stoi teraz po stronie przedsiębiorców. Zmiana przepisów, która nastąpiła 28 kwietnia 2013 r. pozwala na obciążenie nierzetelnego kontrahenta kosztami pracy kancelarii windykacyjnej. Dlatego przedsiębiorcy nie muszą już zwlekać ze skorzystaniem z usług profesjonalistów. Windykacja na koszt dłużnika pozwala bez żadnych kosztów w krótkim czasie odzyskać należne środki” – mówił Tomasz Brusiło, prezes AIF Kancelaria.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Przedsiębiorco bądź mądry! Uchroń swoją firmę przed dłużnikami"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *