Reklama

Zdrowie

Protezy zębowe – jakie są ich rodzaje?

Reklama

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy naturalne zęby trzeba zastąpić protezą. W dzisiejszych czasach braki w uzębieniu nie stanowią już żadnego problemu. Protetyka to dość dobrze rozwinięta dziedzina stomatologii, dzięki której każdy może cieszyć się pięknym uśmiechem, a także pozbyć się dyskomfortu związanego z jedzeniem i mówieniem. Na wybór protezy zębowej warto poświęcić więcej czasu, gdyż od tego jaki rodzaj wybierzemy i z jakiego materiału będzie ona wykonana, będzie zależał nasz komfort, samopoczucie i pewność siebie.

Reklama

W protetyce stomatologicznej wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje uzupełnień zębowych: stałe i ruchome. Jak nietrudno domyślić się po nazwie, różnią się one sposobem utrzymania w jamie ustnej. Zdecydowanie bardziej komfortowe są protezy stałe, jako że są przyklejone do pozostałych zębów lub przytwierdzone do implantów. Pacjenci często narzekają na protezy ruchome, które w żaden sposób nie są zamocowane w jamie ustnej i można je w każdej chwili z niej wyjąć.

Uzupełnienia stałe

Protetyk w porozumieniu z pacjentem dobiera uzupełnienie protetyczne, które będzie dla niego najlepsze. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów protez zębowych:

Wkłady koronowo-korzeniowe
Najczęściej stosuje się je u pacjentów, którzy przeszli kanałowe leczenie zęba lub zębów. Dentysta umieszcza sztyft w korzeniu zęba, na który później zakłada koronę protetyczną. Jeśli korona jest bardzo zniszczona lub złamana, jest to jedyna możliwa metoda, jaka może zostać u takiego pacjenta zastosowana.

Proteza szkieletowa
Pacjenci bardzo sobie chwalą protezy szkieletowe, gdyż są one bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu. Co prawda uzupełnienie to nie jest przytwierdzone na stałe, lecz doskonale kamufluje częściowe ubytki zębowe. Stosowane jest szczególnie wtedy, gdy u pacjenta nie można założyć korony ani mostka.

Proteza akrylowa
Najczęściej stosowana, jako że jest refundowana przez NFZ. Może być częściowa lub całkowita. Niestety ciężko jest się do niej przyzwyczaić – na początku noszenia może utrudniać jedzenie i mówienie. Z czasem może powodować zanik dziąseł.

Zastanawiasz się, gdzie w Warszawie zrobisz protezę? Polecamy gabinet stomatologiczny ProSmile, gdzie specjaliści z doświadczeniem przeprowadzą Ci kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. Już dziś umów się na wizytę.

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close