Reklama
Zdrowie

Protezy zębowe – jakie są ich rodzaje?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy naturalne zęby trzeba zastąpić protezą. W dzisiejszych czasach braki w uzębieniu nie stanowią już żadnego problemu. Protetyka to dość dobrze rozwinięta dziedzina stomatologii, dzięki której każdy może cieszyć się pięknym uśmiechem, a także pozbyć się dyskomfortu związanego z jedzeniem i mówieniem. Na wybór protezy zębowej warto poświęcić więcej czasu, gdyż od tego jaki rodzaj wybierzemy i z jakiego materiału będzie ona wykonana, będzie zależał nasz komfort, samopoczucie i pewność siebie.

Reklama

W protetyce stomatologicznej wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje uzupełnień zębowych: stałe i ruchome. Jak nietrudno domyślić się po nazwie, różnią się one sposobem utrzymania w jamie ustnej. Zdecydowanie bardziej komfortowe są protezy stałe, jako że są przyklejone do pozostałych zębów lub przytwierdzone do implantów. Pacjenci często narzekają na protezy ruchome, które w żaden sposób nie są zamocowane w jamie ustnej i można je w każdej chwili z niej wyjąć.

Uzupełnienia stałe

Protetyk w porozumieniu z pacjentem dobiera uzupełnienie protetyczne, które będzie dla niego najlepsze. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów protez zębowych:

Wkłady koronowo-korzeniowe
Najczęściej stosuje się je u pacjentów, którzy przeszli kanałowe leczenie zęba lub zębów. Dentysta umieszcza sztyft w korzeniu zęba, na który później zakłada koronę protetyczną. Jeśli korona jest bardzo zniszczona lub złamana, jest to jedyna możliwa metoda, jaka może zostać u takiego pacjenta zastosowana.

Proteza szkieletowa
Pacjenci bardzo sobie chwalą protezy szkieletowe, gdyż są one bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu. Co prawda uzupełnienie to nie jest przytwierdzone na stałe, lecz doskonale kamufluje częściowe ubytki zębowe. Stosowane jest szczególnie wtedy, gdy u pacjenta nie można założyć korony ani mostka.

Proteza akrylowa
Najczęściej stosowana, jako że jest refundowana przez NFZ. Może być częściowa lub całkowita. Niestety ciężko jest się do niej przyzwyczaić – na początku noszenia może utrudniać jedzenie i mówienie. Z czasem może powodować zanik dziąseł.

Zastanawiasz się, gdzie w Warszawie zrobisz protezę? Polecamy gabinet stomatologiczny ProSmile, gdzie specjaliści z doświadczeniem przeprowadzą Ci kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. Już dziś umów się na wizytę.

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button