Projekt z klasą w Konopnickiej

Fot. LO im. M. Konopnickiej, Legionowo

Uczniowie LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie biorą udział w niecodziennym przedsięwzięciu edukacyjno-artystycznym – wykonują ikony zgodne z tradycją i technologią bizantyjską. Projekt został zgłoszony do konkursu wydawnictwa Nowej Ery „Projekt z klasą”.

Od kilku lat obserwujemy w Polsce i na zachodzie rosnące zainteresowanie ikoną. Coraz więcej osób zachwyca się jej duchowym i artystycznym pięknem. Projekt edukacyjny „Światłem malowane” wychodzi naprzeciw tej fascynacji. Podczas zajęć, które mają formę wykładów oraz warsztatów uczniowie poszerzają swoje umiejętności artystyczne, a także pogłębiają swoją wrażliwość na sztukę i wiedzę z zakresu historii sztuki. Zajęcia stanowią dla uczestników nie tylko naukę techniki ikonopisania, ale również formę duchowego poznania i doświadczenia fenomenu sztuki sakralnej jaką jest ikona. Wykorzystywane podczas zajęć metody pracy zespołowej pogłębiają integrację oraz rozwijają umiejętność współpracy.

Istotą projektu jest poznanie tradycyjnego warsztatu ikonopisarzy oraz zasad tworzenia ikon. Uczestnicy poznają w teorii i praktyce wszystkie etapy powstawania ikony, literaturę dotyczącą tej problematyki, regionalne różnice warsztatów, charakterystykę używanych materiałów oraz poszczególne techniki malarskie. Zapoznają się ponadto z twórczością najwybitniejszych twórców i szkół malarstwa ikonowego.
Treści omawiane na zajęciach, prezentacje uczniów i nauczycieli, zdjęcia, filmy dokumentujące dokonania ikonografików są zamieszczane na blogu zaprojektowanym i administrowanym przez samych uczniów http://warsztatytworzeniaikon.blogspot.com/ 

Ogłoszony przez wydawnictwo Nowa Era konkurs na najciekawsze projekty edukacyjne przewiduje granty, dające możliwość realizacji własnego pomysłu, dodatkową nagrodą jest smak odniesionego wspólnymi siłami sukcesu. Dodatkowo „Projekt z klasą” jest dla uczniów wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy i zwiększenia umiejętności, a dla nauczycieli – szansą na rozwój zawodowy. O zwycięstwie decydują sami uczestnicy, ponieważ jak zapewniają organizatorzy „liczy się pomysłowość i zaangażowanie”. Ale każdy może dołożyć swoją cegiełkę oddając głos na konkretny projekt.

Zapraszamy do zagłosowania na nas pod adresem: http://www.nowaera.pl/component/projektzklasa5/projekty/pokaz/63.html

/Izabela Kamińska, LO im. M. Konopnickiej, Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Projekt z klasą w Konopnickiej"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *