Programy unijne skierowane do przedsiębiorców to szansa na wysokie dofinansowanie

Środki unijne to jedna z najciekawszych form zewnętrznego finansowania dla firm. Przede wszystkim dlatego, że dotację są bezzwrotne. Obecnie prowadzonych jest wiele programów unijnych o zasięgu regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym, których beneficjentami mogą zostać polscy przedsiębiorcy. Poza dotacjami właściciele firm mogą skorzystać również z innych form wsparcia – np. pożyczek, poręczeń. Szeroki wachlarz dofinansowań stwarza wiele możliwości dla przedsiębiorcy.

Środki unijne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Dofinansowanie dla firm to jedna z największych szans rozwoju dla mikro, małych i średnich firm.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z:

  • dofinansowania na przeprowadzenie badań, prowadzenie prac rozwojowych oraz wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach. Środki są dostępne w ramach programów Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia oraz w zakresie Regionalnych Programów Operacyjnych,
  • dofinansowania na informatyzację – środki można będzie przeznaczyć na wprowadzenie elektronicznych systemów w firmie, stworzenie portalu e-usług, handel elektroniczny. Fundusze można uzyskać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych,
  • dofinansowania na rozwinięcie działalności za granicą: środki można będzie przeznaczyć na przygotowanie strategii rozwoju działalności za granicą, ale również na realizację bardziej konkretnych działań. Fundusze można uzyskać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Programu Polska Wschodnia.

Należy zauważyć, że przedsiębiorcy poza dotacjami mogą również starać się o uzyskanie dofinansowania w postaci instrumentów finansowych lub mieszanych. Przykładem takich instrumentów są pożyczki oraz poręczenia. Niemniej jednak wskazane formy pomocy są środkami zwrotnymi – oznacza to, że w przeciwieństwie do dotacji, przedsiębiorca będzie musiał je zwrócić.

Wsparcie dla dużych firm

Duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na dofinansowania w celu realizacji:

  • prac badawczych (B+R) – aby otrzymać dotację trzeba spełnić dwa warunki – projekt musi być innowacyjny przynajmniej w skali województwa, ponadto zakres działania powinien mieścić się w regionalnych lub krajowych inteligentnych specjalizacjach. Środki dostępne są w ramach Programu Inteligentny Rozwój oraz Regionalnych Programów Operacyjnych,
  • infrastruktury do badań lub przekształcenia profilu działalności firm na centrum badawczo-rozwojowe. Środki, podobnie jak w przypadku dofinansowania na realizację prac badawczych (B+R), dostępne są w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych i Programu Inteligentny Rozwój,
  • rozwiązań ekologicznych: środki przede wszystkim można przeznaczyć na poprawę efektywności energetycznej firmy, m.in. termomodernizację budynków, zastosowanie energooszczędnych rozwiązań. O środki można starać się w Programie Infrastruktura i Środowisko.

Przedsiębiorcy chcący uzyskać wsparcie unijne mogą wystąpić z wnioskiem samodzielnie lub skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w dofinansowaniach np. Krajowe Centrum Funduszy Europejskich. Fachowa pomoc jest nieoceniona i zdecydowanie zwiększa szanse na uzyskanie środków unijnych.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Programy unijne skierowane do przedsiębiorców to szansa na wysokie dofinansowanie"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *