Reklama

Dobrze Wiedzieć!Zdrowie

Problemy z prostatą – objawy i przyczyny

Reklama

Nie jest łatwe życie mężczyzny po 60-tym roku życia. Według statystyk ponad połowa panów w tym okresie ma kłopoty związane z prostatą. Na taki stan rzeczy wpływają różne czynniki, a jednym z nich jest po prostu wiek. Pierwszym objawem, który sygnalizuje, że z prostatą jest coś nie tak jest kłopot z oddawaniem moczu. Warto wiedzieć na ten temat coś więcej. Jakie są objawy problemów z prostatą? Jakie są przyczyny?

Reklama

Problemy z prostatą – objawy

Prostata to gruczoł, który występuje tylko u mężczyzn i ma ważne zadanie, ponieważ to on bierze udział w produkcji składników nasienia. Jego praca w dużej mierze uzależniona jest od androgenów, w tym testosteronu. Wraz z wiekiem spada poziom tych hormonów, co wpływa z kolei na rozrost gruczołu krokowego.

Jeśli chodzi o problemy z prostatą, objawy zauważane przez mężczyzn w pierwszej kolejności to zazwyczaj kłopoty z oddawaniem moczu. Pojawia się konieczność, by odwiedzać toaletę częściej i to natychmiast, gdy chory odczuje taką potrzebę. Wizyty w łazience jednak nie zawsze są zwieńczone sukcesem – w większości przypadków kończą się raczej uczuciem niecałkowicie opróżnionego pęcherza. Strumień jest jednocześnie słaby, ale trudny do powstrzymania. Bywa przerywany, zaś oddawaniu moczu niekiedy towarzyszy ból.

Przyczyny problemów z prostatą

Oczywiście przerost gruczołu prostaty to tylko jedna z możliwości, choć statystycznie występująca najczęściej. Mężczyzna, który zaobserwuje u siebie takie dolegliwości, powinien udać się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do urologa. Nie ma nic przyjemnego w opowiadaniu o takich problemach, jednak to może pozwolić na zatrzymanie rozwoju poważniejszych schorzeń w tym obszarze.

Przyczynami niektórych problemów może być wiek i obniżający się z wiekiem poziom męskich hormonów. Ale lekarze często też wskazują na otyłość, brak ruchu, siedzący tryb życia, palenie papierosów czy spożywanie nadmiaru kofeiny i alkoholu.

Jeśli dolegliwości nie są zbyt uporczywe, to być może zmiana nawyków żywieniowych, odstawienie używek i zrzucenie nadmiaru kilogramów pomogą przywrócić wszystko do normy. Jeśli jednak kłopoty się nasilają, konieczna będzie interwencja lekarza.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Podjęcie odpowiednich kroków powoduje, że być może uda się wrócić do pełnej sprawności, jednakże może to trochę potrwać. Cierpliwość jest kluczowa, jednak warto zadbać w tym trudnym czasie o własny komfort i pewność.

Istnieją specjalne produkty higieniczne, które mają na celu właśnie poprawę komfortu i jakości życia osób z nietrzymaniem moczu. Część z nich jest przeznaczona typowo dla mężczyzn. Dobrze przylegają do ciała, pochłaniają nieprzyjemne zapachy i są bardzo dyskretne. Dużym plusem jest też ich czarny kolor. Istnieje możliwość, by zamówić bezpłatne próbki TUTAJ.

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close