Problemy z prostatą – objawy i przyczyny

Nie jest łatwe życie mężczyzny po 60-tym roku życia. Według statystyk ponad połowa panów w tym okresie ma kłopoty związane z prostatą. Na taki stan rzeczy wpływają różne czynniki, a jednym z nich jest po prostu wiek. Pierwszym objawem, który sygnalizuje, że z prostatą jest coś nie tak jest kłopot z oddawaniem moczu. Warto wiedzieć na ten temat coś więcej. Jakie są objawy problemów z prostatą? Jakie są przyczyny?

Problemy z prostatą – objawy

Prostata to gruczoł, który występuje tylko u mężczyzn i ma ważne zadanie, ponieważ to on bierze udział w produkcji składników nasienia. Jego praca w dużej mierze uzależniona jest od androgenów, w tym testosteronu. Wraz z wiekiem spada poziom tych hormonów, co wpływa z kolei na rozrost gruczołu krokowego.

Jeśli chodzi o problemy z prostatą, objawy zauważane przez mężczyzn w pierwszej kolejności to zazwyczaj kłopoty z oddawaniem moczu. Pojawia się konieczność, by odwiedzać toaletę częściej i to natychmiast, gdy chory odczuje taką potrzebę. Wizyty w łazience jednak nie zawsze są zwieńczone sukcesem – w większości przypadków kończą się raczej uczuciem niecałkowicie opróżnionego pęcherza. Strumień jest jednocześnie słaby, ale trudny do powstrzymania. Bywa przerywany, zaś oddawaniu moczu niekiedy towarzyszy ból.

Przyczyny problemów z prostatą

Oczywiście przerost gruczołu prostaty to tylko jedna z możliwości, choć statystycznie występująca najczęściej. Mężczyzna, który zaobserwuje u siebie takie dolegliwości, powinien udać się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do urologa. Nie ma nic przyjemnego w opowiadaniu o takich problemach, jednak to może pozwolić na zatrzymanie rozwoju poważniejszych schorzeń w tym obszarze.

Przyczynami niektórych problemów może być wiek i obniżający się z wiekiem poziom męskich hormonów. Ale lekarze często też wskazują na otyłość, brak ruchu, siedzący tryb życia, palenie papierosów czy spożywanie nadmiaru kofeiny i alkoholu.

Jeśli dolegliwości nie są zbyt uporczywe, to być może zmiana nawyków żywieniowych, odstawienie używek i zrzucenie nadmiaru kilogramów pomogą przywrócić wszystko do normy. Jeśli jednak kłopoty się nasilają, konieczna będzie interwencja lekarza.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Podjęcie odpowiednich kroków powoduje, że być może uda się wrócić do pełnej sprawności, jednakże może to trochę potrwać. Cierpliwość jest kluczowa, jednak warto zadbać w tym trudnym czasie o własny komfort i pewność.

Istnieją specjalne produkty higieniczne, które mają na celu właśnie poprawę komfortu i jakości życia osób z nietrzymaniem moczu. Część z nich jest przeznaczona typowo dla mężczyzn. Dobrze przylegają do ciała, pochłaniają nieprzyjemne zapachy i są bardzo dyskretne. Dużym plusem jest też ich czarny kolor. Istnieje możliwość, by zamówić bezpłatne próbki TUTAJ.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Problemy z prostatą – objawy i przyczyny"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *