Zamknij

Prezydent Litwy odwiedziła serockie stoisko w Ignalinie

16:12, 10.10.2012 Aktualizacja: 18:43, 13.01.2013
Skomentuj
reo

Na zaproszenie Bronisa Rope, mera Ignaliny - litewskiego miasta i regionu, z którym Serock współpracuje już 13 lat - władze gminy uczestniczyły w tradycyjnym "Jesiennym Jarmarku Rękodzieła i Plonów". Ignalińskie święto swym charakterem przypomina nasze Święto Darów Ziemi, organizowane co roku w Woli Kiełpińskiej.

foto: UG Serock

W Ignalinie jest to dzień, w którym królują przedstawiciele 10 wybranych sołectw. Pokazują oni swoje rzemieślniczo - rolnicze plony i specyficzne dla reprezentowanego terenu formy działalności. Na placu przed ratuszem, gdzie uroczyście odbywał się jarmark, Serock również miał swoje stoisko promocyjne.

W związku z trwającą właśnie na Litwie kampanią wyborczą, na zaproszenie mera, do Ignaliny przybyła Dalia Grybauskaite, Prezydent Litwy. Jej obecność uświetniła dożynkowe uroczystości w  partnerskim mieście Serocka. Pani Prezydent znalazła również chwilę na spotkanie przy serockim stoisku, gdzie po krótkiej rozmowie z burmistrzem Miasta i Gminy Serock, Sylwestrem Sokolnickim, przyjęła z jego rąk pamiątkową książkę.

Serockie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno Litwinów - rozmawiających po rosyjsku, jak i osób mających polskie korzenie, które z radością mówiły po polsku. Wielu  gości wspominało swój pobyt w Serocku, inni interesowali się tym co łączy Serock z Ignaliną. Wszyscy, po zaopatrzeniu się w serockie materiały i gadżety promocyjne, częstowali się chętnie polskim jadłem, owocami, wypiekami i słodyczami.

Gdy jarmarkowe prezentacje dobiegły końca, w pochodzie prowadzonym przez trębaczy, w towarzystwie Ignalińskich władz i wielu gości, odbyło się otwarcie Muzeum Regionalnego w Ignalinie. Po uroczystym przecięciu wstęgi i okolicznościowych przemówieniach, mieszkańcy Ignaliny wręczali dary dla muzeum. Przynieśli np.: stare narty, kubraczek z baraniej skóry, tkane dywaniki, kamień młyński. Serock  podarował kopię zapinki do włosów, pochodzącej z terenu Litwy, znalezionej w czasie badań archeologicznych na średniowiecznym, serockim grodzisku "Barbarka".

/UG Serock/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%