Zamknij

Prawne możliwości umarzania postępowań egzekucyjnych z uwagi na brak wiedzy o wydanych wyrokach sądowych

16:15, 09.03.2021
Skomentuj

Sądowe nakazy zapłaty, które były wydawane przed listopadem 2020 r. były przez listonoszy dostarczane na wskazywane przez powodów adresy do korespondencji. Sąd nie badał, czy ten adres jest prawidłowy i w przypadku takiego doręczenia po upływie 14 dni wydawał postanowienie o skuteczności doręczenia, a tym samym poniekąd pozbawiał obywatela do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Na szczęście nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego ujęła ten problem i nie ma już tzw. fikcji w doręczeniach.



Powód musi ustalić adres do korespondencji, zlecić poszukiwanie osoby pozwanej przez komornika, lub udowodnić że pod adresem wskazanym w pozwie pozwany jednak zamieszkuje i jedynie unika odbieranie korespondencji z sądu. Dziś nie zapadnie żaden wyrok, jeżeli pozew nie zostanie fizycznie doręczony do pozwanego, za wyjątkiem sytuacji, w której w miejsce pozwanego zostanie ustanowiony kurator.

A co w przypadkach, kiedy wydano wyrok przed listopadem 2020 r ?


Zazwyczaj o wyrokach sądowych dowiadywaliśmy się od komornika , który wszczynał egzekucję, zajmował nam rachunki i zgłaszał roszczenia wierzyciela do naszego pracodawcy. Jeżeli zostaliśmy pozbawieni prawa do obrony, nie mieliśmy pojęcia, że powód złożył pozew, nie wiedzieliśmy nic o wydanym nakazie zapłaty, listonosz nie doręczył nam awiza, albo zmieniliśmy adres pobytu, to przysługuje nam prawo do uchylenia prawomocnego nakazu zapłaty, umorzenia postępowania egzekucyjnego, oraz prawo do odzyskania nienależnie pobranych środków przez komornika.

Generalnie, nie ma terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty jeżeli miejsce doręczenia nakazu było inne, niż nasze faktyczne miejsce zamieszkania. W tym przypadku należy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty i udowodnić sądowi, że w dniu kiedy został wydany ten nakaz , przebywaliśmy w innym miejscu. Zazwyczaj jest to umowa najmu, potwierdzenie płatności za czynsz, zaświadczenie o zameldowaniu, czy też dowody potwierdzające nasz pobyt za granicą. Po uchyleniu nakazu zapłaty, musimy niezwłocznie poinformować komornika, w celu wydania postanowienia o umorzeniu egzekucji.

W sytuacji, w której adres do korespondencji sądu był prawidłowy ale mimo wszystko nie otrzymaliśmy nakazu zapłaty lub z przyczyn od nas niezależnych nie mogliśmy odebrać korespondencji z sądu (np. pobyt w szpitalu), mamy 7 dni na złożenie sprzeciwu oraz dodatkowo na złożenie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego, w którym musimy przekonać sąd że nie ponosimy winy za brak odebrania prawidłowo adresowanej korespondencji. Należy mieć na uwadze, że zrzucanie winy na domownika, który odebrał korespondencję i nam jej nie przekazał, w polskim prawie nie utrzyma się. Jeśli jest domownikiem i odebrał korespondencję to należy uznać, że doszło do prawidłowego doręczenia takiego nakazu.

Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:00-20:00 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego - ul. Piłsudskiego 33 lok. 302 w Legionowie, II piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692).

Joanna Regent-Cendrowska, Radca prawny
W razie pytań, kontakt z autorką do artykułu: tel. 669-134-666

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%