Reklama

Artykuł SponsorowanyDobrze Wiedzieć!

Pralka ładowana od góry czy od przodu – którą wybrać?

Reklama

Szeroka oferta pralek dostępnych na rynku może przyprawiać o zawrót głowy. Poszczególne modele różnią się od siebie między innymi designem, gabarytami, pojemnością bębna, energooszczędnością oraz programami. Punktem wyjścia do podjęcia dobrej decyzji jest wybór sposobu ładowania pralki – od frontu lub od góry. Oba te typy urządzeń oferują podobne udogodnienia, natomiast mają inną konstrukcję, która determinuje sposób ich używania i przeznaczenie.

Reklama

Sposób ładowania pralki a rozmiar i kształt łazienki

Przed kupieniem pralki należy przeanalizować metraż łazienki i rozplanować układ poszczególnych elementów wyposażenia. Jeśli wiesz już, gdzie chcesz postawić pralkę, wymierz dostępną przestrzeń. W niewielkich łazienkach typowych dla bloków często w takiej sytuacji okazuje się, że w upatrzonym miejscu standardowych rozmiarów pralka po prostu się nie zmieści. Z pomocą przychodzi wówczas pralka ładowana od góry, która jest znacznie węższa i nie wymaga swobodnego dostępu do bębna od frontu, więc daje więcej możliwości aranżacyjnych.

Gabaryty pralek ładowanych od góry i od frontu – porównanie

Większość pralek ładowanych od frontu ma wysokość około 85 cm oraz szerokość i głębokość 60 cm (wyjątek stanowią pralki typu Slim głębokie na 40-45 cm oraz pralki kompaktowe, na przykład wąska pralka ładowana od przodu marki Electrolux ma szerokość na niecałe 50 cm).

Zupełnie inne są proporcje pralek, do których brudne ubrania wkłada się po podniesieniu pokrywy znajdującej się na górze urządzenia. Ich szerokość wynosi maksymalnie 45 centymetrów, natomiast głębokość jest nie mniejsza niż 60 centymetrów (zwykle są też nieco wyższe niż pralki ładowane od frontu).

Jakie są zalety pralek ładowanych od frontu?

Duży wybór

Standardowe pralki z przeszklonymi drzwiczkami z przodu cieszą się największą popularnością, dlatego producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych modeli. Ich mnogość sprawia, że z łatwością znajdziesz urządzenie spełniające Twoje wymagania, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i designu.

Możliwość zabudowy

Pralki ładowane od przodu dostępne są w dwóch wariantach – wolnostojącym oraz do zabudowy. Te ostatnie idealnie nadają się do nowoczesnych łazienek urządzonych w stylu minimalistycznym, ale można je także ukryć w szafce w kuchni lub w przedpokoju.

Wolna przestrzeń nad pralką

W przeciwieństwie do pralek ładowanych od góry standardowe pralki można umieścić pod blatem służącym do stawiania akcesoriów łazienkowych lub zamocować nad nimi szafkę, dzięki czemu zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania, tak cenne w małej łazience.

Większy bęben

Pralka ładowana od frontu jest z pewnością lepszym rozwiązaniem dla dużych rodzin, ponieważ może mieć bęben o pojemności nawet do 13 kg, podczas gdy do pralki ładowanej od góry maksymalny dopuszczalny wsad to 7 kg.

Kiedy warto kupić pralkę ładowaną od góry?

Niewielka lub nieustawna łazienka z wnękami to tylko jeden z kilku powodów, dla których pralka ładowana od góry może być optymalnym wyborem. Istotna jest także większa wygoda jej użytkowania – żeby włożyć lub wyjąć z pralki ubrania, nie musisz kucać ani nisko się schylać, więc nie obciążasz kręgosłupa ani kolan, co może mieć kluczowe znaczenie przy zakupie pralki, z której będzie korzystać osoba starsza.

Co więcej, pralki ładowane od góry są mniej awaryjne i nawet jeśli uszkodzi się uszczelka, nie dojdzie do zalania łazienki. Łatwiej się je także czyści – podajnik na proszek do prania znajdujący się tuż przy klapie można szybko i sprawnie zdemontować.

Kolejny argument to cena. Tego typu pralki są tańsze od ich odpowiedników ładowanych do przodu nawet o kilkaset złotych, więc warto zainwestować w nie na przykład podczas urządzania mieszkania na wynajem.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button